Belediye HaberleriGüncel

Hurda otobüsten doğal afet konaklama aracına

KAYSERİ (1HA) – Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından hurdaya ayrılan otobüs, yeniden düzenleme yapılarak konaklama aracı haline dönüştürüldü. Kahramanmaraş merkezli depremlerde de bölgeye giden Kayseri itfaiye ekibi, 17 gün boyunca bu araçta konakladı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Makina İkmal Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı tarafından 2021 yılında deprem, sel gibi afet durumlarında görevli personelin olay yerinde geçirdiği gün süresince konaklamasını daha sağlıklı bir biçimde yapabilmeleri için hurda bir otobüs, doğal afet konaklama aracına dönüştürülmüştü. Konaklama aracı, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası Kayseri Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri için bölgeye görevlendirildi. Ekipler, bütün ihtiyaçların 17 gün süreyle bu araçta karşıladı.

Deprem bölgesinde aynı zamanda afet aracının kriz yönetimini de kolaylaştırdığını söyleyen Başkan Büyükkılıç, “Mobil konaklama afet aracımız, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde görevlendirilen personelin afet bölgesinde yemek, barınma, konaklama gibi ihtiyaçlarının karşılanmasında büyük kolaylık sağladı. 17 gün boyunca ekiplerimize, afet aracında daha sağlıklı bir biçimde konaklama imkânı oluşturuldu” dedi.

Proje tasarımının tamamen yerli ve milli bir proje olduğunu ifade eden Başkan Büyükkılıç, su deposuyla, lavabosu, tuvaleti, banyosu, yatakları, mutfağı, dinlenme ortamı ve direksiyon yanındaki yardımcı şoförüyle birlikte afet aracı sayesinde ekiplerin, bölgede daha aktif bir çalışma yürüttüğünü vurguladı.

Konforlu bir şekilde hizmet verme mantığı içerisinde bir çalışma yapıldığını kaydeden Büyükkılıç, aracın içerisinin, personelin mevcut koşullarda ihtiyacını giderebilmesi adına, yemek ihtiyacı için mutfak, dinlenmeleri için ranzalar, duş ve lavabo ihtiyaç yerleri, televizyon, klima gibi birçok ihtiyaca cevap verecek şekilde oluşturulduğunu ve aracın içerisinde, fırın, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinası, mikrodalga fırın, klima, ranza, klozet ve banyo takımı olacak şekilde dizayn edildiğini ifade etti.

Büyükkılıç, kahraman itfaiye ekiplerinin deprem bölgesinde 13 araç, 71 personel ile arama kurtarma çalışmalarında 37 vatandaşı sağ kurtardığını da hatırlattı.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu