Hayat Pahalı mı?

Vali Günaydın_ Eş, dost, akrabadan kaynaklanan vakalar önemli noktada - 2021-04-04T144727.404

 

KAYSERİ,(BGC)-TÜİK’in verilerine göre Kayseri’de Şubat ayında enflasyon bir yıl öncesine göre %1,6 artış gösterdi. Yapılan zamlar hayatı pahalı kılıyor mu? Bu konuda Kayserililer ne düşünüyor?

Buna dair konuşan vatandaşlardan biri hayatın pahalı olmadığını, dünyanın ve ekonominin değiştiğini öne sürdü: “İnsanların gelirlerinde artış var. İnsanlar ayçiçek yağı 70 lira oldu diyor ama, almış olduğu maaşlar da artıyor. Dün altının gramı 250 liraydı, bugün altının gramı 450 lira. Dün herkesin evinde Doğan, Tempra gibi arabalar vardı, bugün herkesin evinde Civic, Tucson gibi arabalar var. İnsanlar yağ ve sucuktan vazgeçti mi? Hayır.”

Konuşan bir başka vatandaş ise “Alacağın şeyler 1 liradan 2 liraya çıkmış. Günlük etiket değişiyor. Bir etiket ikinci gün gittiğinde aynı değil. Bir alışveriş merkezinde hakeza öyle. Bir görevli var elinde makine sürekli fiyatları değişiyor. Allah’a şükür aç değiliz, ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz. Ama 1 kilo alacağına 750 gram alıyorsun, 750 gram alacağına 500 gram alıyorsun” diye konuştu.

Başka bir vatandaş hayatın pahalılığının kişiden kişiye değiştiğini, sadece emeğin ucuz olduğunu söylerken; bir diğer kişi ekmek,şeker, yağ ve tuz gibi temel ihtiyaçların pahalılığından şikayet ederek “Hele tek asgari ücretle geçinenler geçinemez oldu. Yuvalar yıkılıyor, intiharlar çok” dedi.

Exit mobile version