Hareketsizliğe bağlı gelişen rahatsızlığa pilatesli çözüm

Site Kapak Fotoğrafı - 2022-02-09T170559.493

KAYSERİ (1HA – ÖZEL HABER) – Hareketsiz yaşam birçok sağlık sorununu beraberinde getiriyor. Düzenli egzersizlerle fit bir görünüm ve zihinsel açıdan büyük önem taşıyor. Düzenli egzersiz denildiğinde yapılan spor dallarından biri de pilates oluyor.

Sağlıklı beslenmenin yanında yapılan düzenli egzersizler kas-iskelet sistemi başta fit bir görünüm ve zihinsel iyilik hali için de büyük önem taşıyor. Bunun için uzmanlar pilatesi öneriyor. Özellikle medikal pilates uygulamalarının hastaların omurga sağlığını koruduğu vurgulayan Kayseri Büyükşehir Spor A.Ş. bünyesinde aletli pilates derslerine giren eğitmen Tuğba Pelit, pilatesin fiziksel açıdan faydalarının yanı sıra ruhsal açıdan da faydalı olduğunu anlattı. Pelit, “Pilates, aletli pilates ve mat pilates olarak iki ana dalda birleşiyor. Aletli pilatesin içerisinde reformer pilates, cadillac pilates, chair pilates ve barrel pilates ve klinik pilates olarak ayrılıyor. Ve tabi ki pilates gelişmeye devam etmektedir ve tedavi amacıyla uygulanmaya başladı. Özellikle rehabilitasyon merkezlerinde uygulanan bir tedavi yöntemidir” dedi.

“ZAYIFLAMAK İÇİN DEĞİL, ESNEKLİK İÇİN YAPMALIYIZ”

Zayıflamak için pilates yapılamaması gerektiğine değinen Pelit, “Pilatesde kaslar güçleniyor esneklik artıyor. Bu yüzden biz pilatesi zayıflamak için değil de daha güçlü daha esnek bir hale gelmek için yapıyoruz. Sağlığımıza katkıları söyle kemik yoğunluğumuzu artırıyoruz, kalbimizi güçlendiriyoruz, esnekliğimizi artırıyoruz ve omurgamızı daha sağlıklı bir hale getiriyoruz. Her spor dalında olduğu gibi bu spor dalında da sakatlanma riskimiz var. Sakatlanmamak için öncelikle bir doktor kontrolünden geçmemiz gerekiyor. Daha sonrasında harekete başlamadan önce ısınma hareketleri yapmamız gerekiyor ki sakatlanmayalım” dedi.

GÜNÜMÜZDE KADINLAR AĞIRLIKLI PİLATES YAPIYOR

Kadınların daha çok pilates yaptığına değinen Pelit, “Şu an kadınlar ağırlıklı pilates yapıyor. Erkekler daha çok fitness ağırlıklı çalışıyor. Kaslara yönelik çalışıyorlar. Esnekliği ön plana getirmiyorlar. Erkeklerin de yapmasını öneriyoruz. Çünkü, erkeklerin vücudunun esnekliğe de ihtiyaçları var. Ama şu an çoğunlukla kadınlar yapıyor. Kayseri’de pilates son günlerde güncel bir şekilde biliniyor. Ama tabi ki bilmeyen görmeyen insanlar var bizde onlara öneriyoruz bu sporu” diye konuştu.

“KASLARIMIZI GÜÇLENDİRDİĞİ GİBİ ZİHNİMİZİDE GÜÇLENDİRİYOR”

Pilates eğitmenlerinden Burcu Elmaağaçlı, pilatesin faydalarına değindi. Elmaağaçlı, “Pilates zihin ve beden bütünlüğünü koruyarak kasları güçlendirmek, esnekliği artırmak, bütün bedeni çalıştırmak için yapılan bir spor dalıdır” dedi.

Exit mobile version