Gurbetçi, Köyünde Kültür Mantarı Yetiştiriyor

Vali Günaydın Eş, dost, akrabadan kaynaklanan vakalar önemli noktada (98)

 

KAYSERİ,(BGC)-Kayseri’nin Tomarza ilçesinde eşinin aldığı hibe sayesinde kültür mantarı yetiştiren gurbetçi İsmail Ünal, 4 yıldır serada kültür mantarı yetiştiriyor. Ünal, “İlçede talebe yetişemiyorum” diye konuştu.

Hollanda’nın Rotterdam kentinden 2013’te emekli olduktan sonra eşi Derya Ünal ile birlikte köyü Şıhbarak’ta yaşamaya başlayan gurbetçi 55 yaşındaki İsmail Ünal, birkaç inşaat işi ile uğraştı. Bu arada köyde can sıkıntısından arayış içine giren aile, İlçe Tarım Müdürlüğünün genç çiftçi projesine başvurdu. Bu projeden 30 bin lira hibe alan Derya Ünal ve eşi 98 metrekare izolasyonlu serada 4 yıl önce kültür mantarı yetiştirmeye başladı.

İsmail Ünal, yürüttüğü işi hakkında “Yılda 5 ton kadar mantar üretiyoruz. Seramızın kapasitesi 10 ton ama ancak yarısına yetişebiliyoruz. 1.5 ton verim alıyoruz. Köyde yoğun kesim döneminde elemana ihtiyaç duyuyoruz.6-7 kişi çalıştırıp komşulara destek oluyoruz. Mantar 45 günde yetişiyor. Yılda 4 hasat yapıyoruz.1.5 ay kesim sürüyor. İlk kesim kaliteli ve yoğun oluyor. İkinci kesim ve üçüncü hasat ise verim düşüyor. Mantar toptan 10 liradan, perakende ise 12 liradan satıyoruz. Benden başka ilçede yeni mantar üretimine başlayan bir kişi daha var. Tomarza İlçe Pazarı’nda da tezgahta kalitelilerin yanında döküntüleri de bazen fiyatı 5 liraya kadar düşürüyoruz. Bağ-bahçe dışında yine inşaat işleriyle uğraşıyorum”, diye konuştu.

Exit mobile version