Ekonomi

Gülderdi: “MB’nin faizi sabit tutacağını öngörüyoruz”

KAYSERİ (1HA – ÖZEL HABER) – Sarraf İhsan Gülderdi, 14 Nisan’da faiz kaarrını açıklayacak Merkez Bahkası’nın faizleri sabit tutmasını beklediklerini söyledi. Gülderdi, piyasanın mevcut duruma göre fiyatlama yaptığını dile getirdi.

Hükümetin düşük faiz politikası nedeniyle TCMB’nin 14 Nisan’da duyuracağı faiz kararı, piyasalar açısından çok önemli. Bu nedenle Merkez Bankası’nın faiz kararı merak ediliyor. Altın ve döviz piyasası hakkında bilgi veren Sarraf İhsan Gülderdi, faiz oranının sabit tutulacağı yönünde öngörüleri olduğunu aktardı. Gülderdi, “Geçen haftayı 920 – 950 ila kapatan gram altın yeni haftaya 927 ile güne başladı. Özellikle bunun en büyük haberi Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlik ve dünya üzerindeki enflasyonun baskısıydı. Bildiğiniz üzere 40 yılın en büyük enflasyon rakamını geçenlerde Amerika açıklamıştı. Bununla birlikte faizi de 25 baz puan kadar arttırmıştı. Geçen hafta 50 baz puan kadar arttırılacağı sinyali de verilmişti. 6 kez 25 baz puan belki birkaç kere de 50 baz puan kadar arttırabilir denmişti. Bununla birlikte de bütün dünya ülkeleri de faizlerini hep arttırırken sadece Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 14’te sabit tutmuştu. Bu ayın 14’ünde Merkez Bankasının faiz kararı var. Sabit tutacağını öngörüyoruz. Çünkü piyasalar bu fiyatlanmaya alıştı ve sabit seyrinde de bu şekilde devam ediyor. Dünya üzerindeki baskı devam ediyor. Özellikle emtia fiyatlarının yukarı yönde devam etmesinden dolayı da yukarı yönde hareket etmesini ve dünya üzerindeki gerilimlerin de ons üzerinde bir baskı yaratacağını öngörebiliyoruz” şeklinde konuştu.

Bin 890 dolara kadar düşen onsun bin 955 dolara kadar yükseldiğini anımsatan Gülderdi, “Son gelişmeleri takip edeceğiz özellikle ayın 14’ünde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının faiz kararı bizim için çok önemli. Piyasalar sanki sabit tutacağını satın aldı diyebiliriz. Beklentilerimiz de bu yönde. Fiyatları etkileyecek yeni bir haber yok” dedi.

GÜNCEL DÖVİZ VE ALTIN FİYATLARI

Haftanın ilk gününde;
Dolar: 14,70 lira
Euro: 16,10 lira
Çeyrek Altın: 1.515 lira
22 Ayar İşlemsiz Bilezik: 887 lira
Has Altın: 927 liradan işlem görüyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu