Özel Haber

Görme Engelli Emre Selçuk: “Karamsar Olmamıza Gerek Yok”

KAYSERİ, (BGC – ÖZEL HABER) – 3 Aralık günü, 1992 yılından beri Dünya Engelliler Günü olarak kutlanıyor. Doğuştan görme engelli Emre Selçuk ile yaşam mücadelesini ve Kayseri’de engelli olmayı konuştuk. Hiçbir engellinin karamsar olmaması gerektiğini vurgulayan Selçuk, mücadele ederek her zorluğun aşılabildiğini anlattı.

Dünya Engelliler Günü, Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılından bu yana 3 Aralık’ta kutlanan uluslararası bir farkındalık günü. Bu günde dünya çapında organizasyonlar düzenleniyor. Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde görme engelli olarak dünyaya gelen Emre Selçuk, 22 yıldır yaşadığı zorlukları anlattı. Engeline bağlı olarak zor bir eğitim süreci geçirdiğini belirten Selçuk, öğretmenlerinin desteğiyle bu sıkıntıları aştığını dile getirdi.

“Bizim Normal İnsanlardan Hiçbir Farkımız Yok”

Engelli olmanın hiçbir şeye engel olmadığını vurgulayan Selçuk, çalışarak zorlukların üstesinden gelinebildiğini anlattı. “Bizlerin diğer insanlardan hiçbir farkı yok” diyen Emre Selçuk, “Bize düşen çalışıp mücadele etmektir. Hiçbir engelli asla karamsar olmamalı.” ifadelerini kullandı.

“İnsanın Hedefi Olmazsa Hayatını Bomboş Yaşamış Olur”

Hayalleri ve hedefleri olduğunun altını çizen Selçuk, “İnsanın hedefi olmazsa hayatını bomboş yaşamış olur. Benim de hedefim Erciyes Üniversitesi Tarih bölümünü bitirip pedagojik formasyon alarak öğretmen olmak. Ayrıca akademisyen olmayı da çok istiyorum” diye konuştu.

“Kayseri’de engelli olarak yaşamak zor mu?” sorusunu da cevaplayan görme engelli Emre Selçuk, “Kayseri’de bazı vatandaşlar engelli bireylere çok saygı gösteriyor. Bizim engelli olduğumuzu fark etmeyerek isteğimiz duyarlılığı göstermeyenler de var. İster istemez sıkıntı yaşadığımız zamanlar oluyor” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu