Gilaburu lokumu, Akkışla standında

Site Kapak Fotoğrafı (8)

KAYSERİ (1HA) – Akkışla Kaymakamı Salih Kartal, bölgede yetişin gilaburu meyvesinden yaptıkları lokumu ve ilçenin diğer zenginliklerini tanıtmak için Kayseri Tanıtım Günleri’nde yerlerini aldıklarını söyledi.

İstanbul Yenikapı’da ilk defa Kayseri Tanıtım Günleri düzenlendi. Geçtiğimiz Perşembe günü başlayan etkinlikte Kayseri ve ilçelerin gıda, tarih ve kültürel zenginlikleri tanıtılıyor. İlçe kaymakamlığı ve belediyeler de etkinlikte stant kurarak ürünlerini sergiledi. Akkışla Kaymakamlığı da bölgede yetişen gilaburu meyvesinden yapılan gilaburu lokumunu ilk kez tanıttı.

1HA mikrofonlarına konuşan Akkışla Kaymakamı Salih Kartal, “Biz de Akkışla olarak Kayserimizi, ilçemizi tanıtmaya geldik. Bizim gilaburumuz, aynı zamanda gilaburudan yaptığımız lokumumuz, yoğurdumuz bulunuyor stantlarımızda. ‘Gilaburudan ne üretebiliriz’ dedik. Bu uğraş sonucunda lokum denedik. Çokta güzel oldu. Misafirlerimiz beğeniyor. Gilaburunun çeşitlendirmesini yapmaya çalışıyoruz. Biliyorsunuz ki Akkışla küçükbaş hayvanlar bakımından da çok zengin. Koyun yoğurdumuz, yöresel kıyafetlerimiz, cevizlerimizle gördüğünüz üzere ilçemizi tanıtmaya geldik. Ziyaretçilerin İlgisinden memnunuz” dedi.

Valilik ve Büyükşehir desteğiyle ilçede kadın kooperatifi kurulduğunu anımsatan Kaymakam Kartal, “Kadınlarımızın ilçemize, yerele hitap etmeleri adına kurduk. Yufka bizim ilçemizde çok yaygın. Özellikle yufkanın şu anda üretimine başladık. Kadınlarımız burada gilaburu lokumu, yufka, yemekle birlikte birçok şey yapacak” ifadelerini kullandı.

Exit mobile version