18:05

Gezici Radar Yahyalı’da

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

 

Mega Metalin sunduğu Gezici Radar programında bu hafta havası suyu ve toprağı  Kayseri’nin en güzel ilçelerinden biri olan Yahyalı’dayız. Yanımızda Yahyalı Kaymakamı Mehmet Kaya var. İlçeye 4 ay önce atandığını 4 aydır Yahyalı’ya hizmet ettiğini söyleyerek  16 ilçe arasında Yahyalı’nın güzide olduğunu ve yerinin ayrı olduğunu söyledi.

Yahyalı ilçesinin kültür, eğitim, doğal güzellik bakımından da oldukça zengin olduğunu, Yahyalı’nın bünyesinde iki iklim barındırdığını ve bunun da ayrı bir özelliği olduğunu ifade etti.

Yanımızda Aziz bey var geçmişte kültürümüzü yansıtan ve Yahyalı halısı denilen kısma geliyoruz. Desen desen halıları inceliyoruz.  Kökeninin orta Asya’da olduğunu söyleyen aziz bey halının  ilk aldığı adın ‘Pazırık’ halısı olduğunu söyledi.

Yahyalı kaymakamı ile meşhur halı hakkında konuşmaya başlıyoruz. Tarihi bir vesika olduğunu kaymakam olarak bu dokuma kültürünü tekrar canlandırmayı planladıklarını söyledi.

Yahyalı kadın kooperatiflerinin olduğu yere geliyoruz. Yanımızda kadın kooperatif başkanı Yeliz hanım var. Satışların güzel gittiğini, 14 üye olduklarını  13 kişinin aktif, 1 kişinin gelemediğini ifade eden başkan yeliz 13 arkadaş olarak üretime devam ettiklerini söyledi.

Yahyalı kaymakamı ile birlikte Yahyalı’ya özgü olan elmaların bulunduğu soğuk hava deposuna geliyoruz. Yanımızda Abdülkadir göksün var. 2015 yılında bu fabrikayı kurduklarını Yahyalı’nın elmasını dünyaya tanıtmaya çalıştıklarını söyledi. 18 ülkeye Yahyalı elmasını gönderiyoruz diyen Abdülkadir göksün , Hem rengi, hem tadı, hem de sert oluşuyla oldukça sevilen bir elma olduğunu söyledi.

 

 

0
be_enme
Beğenme
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Gezici Radar Yahyalı’da