18 C
Kayseri
Perşembe, Eylül 28, 2023
Ana SayfaGezici RadarGEZİCİ RADAR SARIZ’DA

GEZİCİ RADAR SARIZ’DA

Yayın Tarihi:

 

Mega Metalin sunduğu Gezici Radar programı bu hafta Kayseri’nin en uç noktasında biraz rüzgârlı, hafif karlı ve muhteşem manzaralı hem tarihi hem de kültürel bakımdan Kayseri’nin en önemli motiflerinden bir tanesi olan Sarız ilçesinden sesleniyor.

Yanımızda öğretim üyesi Zahide Hoca var. Sarız’ın kilimlerini, el sanatlarını, Sarız’ın kültürünü, tarihini görülmesi gereken yerlerini ve en güzel noktalarını Zahide Hoca ile birlikte gezerek ekranlarınıza getirecek. Zahide Hoca bizlere Sarız yöresinin düz dokuma yöresi olduğunu söyledi.

Sarız kadın kooperatiflerinin olduğu ve kilimlerin dokunduğu alana geliyoruz. Zahide Hoca Kilim dokumanın halıdan çok başka olduğunu ve nasıl dokunduğunu Sarız yöresinin iki tür tezgâh tipi olduğunu sarma tipi tezgâh ve germe tipi tezgâh olduğunu söyledi.

Kooperatifte çalışan Fatma Alkız ile bir sohbetimiz geçiyor. Kooperatifi 9 kadın ile birlikte kurduklarını, kooperatifin başkanlığını yaptığını ifade etti. Eskiye ait olan bu geleneği sürdürme şansları olduğu için valiye çok teşekkür ettiklerini söyledi.

Sarız’da gezintimize devam ediyoruz. Yolculuğumuza Ömer Bey eşlik ediyor. 200 yıllık kullanılan su değirmeninin yanına geliyoruz ve değirmenin nasıl kullanıldığını öğreniyoruz.

Sarız Halk Eğitim Merkezine geliyoruz. Yanımızda halk eğitim müdürü ve Zahide Hoca var. Zahide hocanın elinde bir kıl tarağı ve halk eğitim müdürün elinde iki farklı dokuma aleti var. Bizlere nasıl kullanıldığından bahsettiler.

Sizinde yolunuz Sarız’a düşerse bu güzel ve tarihi geçmişe dayanan motifleri görmek için Sarız’a uğramayı unutmayın …

İyi Seyirler.

İlginizi Çekebilir

10. kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi

kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi Kayseri’de henüz bilinmeyen...

Düğün sonrası kavga: Uzman çavuş hayatını kaybetti

Düğün sonrası kavga: Uzman çavuş hayatını kaybetti Kayseri’de düğün sonrası...

Kayseri’de kuran kursu hocası açığa alındı

Kayseri’nin Hacılar ilçesinde bulunan bir Kur’an Kursu’nda iddiaya göre...

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşerek can verdi

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşen kişi yanarak can verdi. Olay,...

Kayseri’de tramvayın altında kalan çocuk hayatını kaybetti

Kayseri’de iddiaya göre tramvaya güvenlikten izinsiz binmek isteyen 15...

Son Haberler