Gençlere telefon desteğinin ayrıntıları

Fotoğraflı (21)

Seçim sürecinden bu yana gündemde olan öğrencilere vergisiz cep telefonu ve bilgisayar satışının ayrıntıları belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından hangi telefonların vergisiz satış kapsamına girdiği açıklandı.

VERGİSİZ SATILACAK TELEFON VE BİLGİSAYARLARIN AYRINTILARI BELLİ OLDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, örgün eğitimde öğrenim gören gençlere, “9 bin 500 lirayı aşmayan cep telefonu ve bilgisayar için toplamda 5 bin 500 lirayı geçmeyen şekilde destek vereceğiz.” diye konuştu.

Erdoğan açıklamasında “Cep telefonu için piyasa fiyatının yüzde 44,4’üne, bilgisayarlar için yüzde 16,7’si kadar tutarda destek sağlayacağız.” söyledi.

Erdoğan, öte yandan “Örgün eğitimdeki üniversiteli gençlerimize bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca aylık ücretsiz 10 GB kota tanımlıyoruz.” İfadelerini kullandı.

HANGİ TELEFONLAR VERGİSİZ ALINABİLECEK?

Öte yandan destek uygulamasına hangi cep telefonu modellerinin dahil edileceğine yönelik ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı bir çalışma yürütülüyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri Kurumu’yla (BTK) birlikte bu uygulamaya dahil edilecek cep telefonlarının kalitesini ölçecek.

9500 lira ücret skalasını yakalayan her telefon bu uygulamaya dahil edilmeyecek. Telefonların internet bağlantı hızları ile kalitelerine bakılacak.

BTK’nın onayından geçen cihazlar bu uygulamaya dahil edileceği belirtildi.

ÜCRETSİZ İNTERNET İÇİN OPERATÖRLERDEN TEKLİFLER ALINIYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, ücretsiz 10 GB internet desteği uygulamasına yönelik operatörlerden teklif almaya başladı.

Hangi operatör daha uygun ve kaliteli çalışmayı sunarsa o firmayla yola devam edilecek.

VERGİSİZ TELEFON SATIŞI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Öğrencilere bir defaya mahsus cep telefonu ve bilgisayar ediniminde vergi muafiyeti sağlanmasına ilişkin ayrıntılar yakın zaman içinde ilgili bakanlık tarafından ilan edilecek.

Exit mobile version