Gece uykudan uyanıp su içmek sağlığa zararlı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gece uykuyu bölüp su içmenin zararları olduğunu anlatan Diyetisyen Rabia Özaslan, “Gece uyanıp su içmek kesinlikle zararlı çünkü uykunuz bölünüyor ve vücudunuzun bir biyolojik saati oluyor. Vücudumuzun bütün metabolik sistemini ve organlarını gece defalarca uyanarak dinlenmesine mani olup maalesef hasar yaratıyor olabiliriz. Gece susamanıza sebebiyet veren şeyleri ortadan kaldırmak lazım” dedi.

Birçok kişi farkında olmadan, zararlı olduğunu bilmeden gece uykudan uyanıp su içiyor. Bu durumun biyolojik saati etkilediğini ve vücuttaki dengeyi bozduğunu söyleyen Diyetisyen Rabia Özaslan, “Gece uyanıp su içmek kesinlikle zararlı çünkü uykunuz bölünüyor ve vücudunuzun bir biyolojik saati oluyor. O saatte uyanıp sizi dürtüyor ve diyor ki su iç. Siz de lıkır lıkır su içiyorsunuz. Daha sonra içtiğiniz su yüzünden tekrar uykunuzu bölüp tuvalete kalkıyorsunuz. Sonra biyolojik saat olarak o saatler oturuyor. Bir kere sırf o uyanıp tuvalete gittiğiniz için ben galiba acıktım da demeye başlıyorsunuz ve bir şeyler atıştırıp tekrar yatıyorsunuz. Hem uyku kaliteniz bozuluyor hem daha fazla beslenmiş oluyorsunuz hem de hormonal aktivitelerinizi bozmuş oluyorsunuz. Yeterince uyumayan vücudunuz maalesef ki doğru bir metabolizmada çalışmıyor ve açlık hormonu, tokluk hormonu doğru salgılanmıyor. Bu da gün içerisinde daha fazla beslenmenize yol açıyor” diye konuştu.

‘GECE SUSAMA DURUMU HASTALIK BELİRTİSİ OLABİLİR’

‘VÜCUDUMUZUN BÜTÜN METABOLİK SİSTEMİNİ VE ORGANLARINI GECE DEFALARCA UYANARAK DİNLENMESİNE MANİ OLUP HASAR YARATIYOR OLABİLİRİZ’

Gece susayan kişiler için bir hastalık belirtisi olabileceğini ve uyku bölündüğünde metabolik sistemin, organların hasar alabileceğini söyleyen Diyetisyen Özaslan, “Bir de gece susama durumu bir hastalığında belirtisi olabilir. Mesela şeker hastalığı gece susama veya gece sık idrara çıkma gibi bir durum yaşatır. Bu anlamda da değerlendirmek lazım. Ama vücudumuzun bütün metabolik sistemini ve organlarını gece defalarca uyanarak dinlenmesine mani olup maalesef hasar yaratıyor olabiliriz. Gece susamanıza sebebiyet veren şeyleri ortadan kaldırmak lazım. Akşam en son yediğiniz yemek saati, yediğiniz şeyin cinsi, yağlı mı, tuzlu mu? Bunlar gece susamanıza zaten sebebiyet veriyor; bu da zaten kötü beslendiğinizi gösteriyor. Dolayısıyla geç saatte yemek yemeği ve akşam yağlı yemeği bırakırsanız zaten gece susamazsınız” şeklinde konuştu.

1
be_enme
Beğenme
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
2
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Gece uykudan uyanıp su içmek sağlığa zararlı