8 C
Kayseri
Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana SayfaHaberSağlıkGastroenteroloji Uzmanı Mehmet Büyükberber: “Gözlerde sararma, idrar renginde değişiklik varsa ERCP ünitesine...

Gastroenteroloji Uzmanı Mehmet Büyükberber: “Gözlerde sararma, idrar renginde değişiklik varsa ERCP ünitesine başvurun”

Yayın Tarihi:

KAYSERİ (1HA-ÖZEL) – Safra yollarındaki tıkanıkları açmak ve taşların çıkarılmasında ERCP (Endoskopik Retrograd Kolanjiyo Pankreatografi) işlemi yapıldığını söyleyen Özel Tekden Hastanesi’nde Gastroenteroloji Uzmanı olarak görev yapan Mehmet Büyükberber, kişinin gözlerinde sararma ve idrar renginde değişiklik olduğu takdirde ERCP yapan bir üniteye başvurması gerektiğini söyledi.
Safra kanalı, karaciğer, safra kesesi ve pankreas rahatsızlıkları olan kişiler, ERCP yöntemi ile tedavi olabiliyor. ERCP, endoskopla 12 parmak bağırsağına açılan ağızdan girilerek yapılan tedavi yöntemidir. Özel Tekden Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Mehmet Büyükberber, sarılık olan hastalarda mutlaka ECRP işleminin uygulanması gerektiğini belirtti. Uzman Büyükberber, “ERCP (Endoskopik Retrograd Kolanjiyo Pankreatografi) işlemini safra yollarındaki bir tıkanıklık için kullanıyoruz. Safra yollarına düşen taşların çıkarılmasında kullanıyoruz. Bu işlem elzem bir işlemdir. Yine aynı şekilde safra yollarında gelişen tümörlerden biyopsi alınmasında ve tümörlere step takılmasında ERCP işlemini kullanıyoruz. Özellikle sarılık olan hastalarda mutlaka ERCP işlemini düşünmek gerekiyor. Eğer bir kişinin gözlerinde sararma idrar renginde değişiklik varsa mutlaka bir Gastroenteroloji bölümünde ERCP yapan bir üniteye başvurmaları gerekir. Safra kesesinde taş olan hastalar daha dikkatli olmalılar” diye konuştu.
‘ENDOSKOPİ ULTRASON İLE HASTALARA MİDEDEN ULTRASON YAPIYORUZ’
Safra kesesi, pankreas gibi organlara endoskopik ultrason ile iç taraftan müdahale edebildiklerini söyleyen Uzman Büyükberber, “EOS’un açılımı endoskopi ultrason demektir. Bu bildiğimiz normal ultrason değil. Endoskopinin ucuna takılan bir cihazla içeri girerek, mideden hastalara ultrason yapıyoruz. Özellikle safrakesesi, pankreas gibi organlara iç taraftan müdahale ediyoruz. Ve oradaki kitlelerden örneğin pankreas kanserinden biyopsi yapıyoruz. Eğer safra yolunda bir tıkanıklık varsa stent koyuyoruz. EOS işlemi zor bir işlem. Kayseri’de EOS ve ECP yapan özel hastanelerdeki işlemler oldukça sıkıntılı. Biliyorsunuz şehir hastanesinde de Gastroenteroloji Ünitesi kapandı. Ve Erciyes Üniversitesinde de çok yoğunluk olduğu için hastalar bu konuda mağdur olmaktalar. Şehrimizde de ECP ve EOS konusunda büyük sıkıntı var” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’de ağaçta asılı erkek cesedi bulundu

Kayseri’de sabah saatlerinde işe gitmek isteyen vatandaşlar ağaçta boynunda...

Yabancı uyruklu iki kişi silahla vurularak öldürüldü

  Gevher Nesibe Mahallesi’nde bir apartmanın terasında meydana gelen olayda...

10. kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi

kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi Kayseri’de henüz bilinmeyen...

Motorine büyük indirim

Motorine büyük indirim Akaryakıt grubu ürünlerinden motorine bugün gece yarısından...

Kayseri’de kuvvetli yağış bekleniyor

  Meteoroloji 7’nci Bölge Müdürlüğü hava tahmin raporlarına göre Kayseri’de...

Son Haberler