Özel Haber

Fiyat artışlarından pazarcı esnafı da şikayetçi

KAYSERİ, (BGC – ÖZEL HABER) – Zamlardan tüketici olduğu kadar pazarcı esnafı da dertli. Satış yapamadıklarını söyleyen pazarcı esnafı Hacı Ali Çay, çok fazla kâr koymadıkları halde vatandaşın alım gücünün zayıflaması nedeniyle satış yapamadıklarını kaydetti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2021 yılının son ayında patates ve soğan, fiyatı en çok artan ürünler arasında yer aldı. Semt pazarında patates ortalama 5,5 lira, soğan ise 2,5 liradan satılıyor.

Patatesin halde 5 liraya soğanın ise 2 liraya alındığını belirten pazarcı esnafı Hacı Ali Çay, bu fiyatlarla satış ve fazla bir kâr yapılamadığını anlattı. Yeni yıla girmeden patates ve soğanın fiyatının arttığını aktaran Çay, “Yeni yılın ilk günlerinde ise fiyatlar daha da yükseldi. Şu an halden patatesi 5 liraya, soğanı ise 2 liraya alabiliyoruz. Fiyatlardan hiç memnun değiliz” dedi.

“GÜNÜ KURTARABİLİRSEK NE MUTLU”

Zamlar ve artan maliyetler nedeniyle tüketicinin ürün alırken iki kere düşündüğünü anlatan Çay, satışların düştüğünü dile getirdi. “Alırken alamıyoruz, satarken satamıyoruz” diyen Çay, masrafların hala da yükselmeye devam ettiğini söylide. Çay, “Akaryakıt, ürün ve poşet fiyatları sürekli artıyor. Esnafın hali perişan. Kâr edemiyoruz. Günü kurtarabilirsek ne mutlu bize. Bu gidişatla indirim olacağını da hiç zannetmiyorum. Petrol, dolar almış başını gitmiş. Bu milletin üç kuruş maaşla nasıl alım yapacağını da bilmiyorum” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu