Ersin Tatar: “Biz Rum boyunduruğu altında yaşamayı düşünemeyiz”

Site Kapak Fotoğrafı - 2022-01-28T194427.577

KAYSERİ, (BGC)- Kayseri’ye gelerek birtakım ziyaretlerde bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yaptığı basın toplantısında KKTC’nin uluslararası tanınırlığıyla ilgili açıklamada bulundu. Tatar, “Biz Rum boyunduruğu altında yaşamadık, böyle bir şeyi düşünemeyiz” dedi.

Kayseri Ticaret Odası’nda (KTO) gerçekleştirdiği bir dizi görüşmelerin ardından basın açıklaması yapan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, burada bir basın mensubunun “KKTC’nin tanınması konusunda ne gibi çalışmalar yapılıyor?” şeklindeki sorusunu yanıtladı.

Uluslararası kamuoyunda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Kıbrıs’ın tek temsilcisi olduğuna yönelik izlenim olmasını eleştiren Tatar, “Halbuki uluslararası anlaşmalara göre Kıbrıs’ta iki egemen halk vardır: Türkler ve Rumlar. Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti asla bizi temsil etmez. Birleşmiş Milletler (BM) de bunu biliyor. Rumlar ‘Bizim şartlarımızla sizinle anlaşırız’ diyorlar. Şartları ise KKTC’yi ortadan kaldırmak, Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’nin devam etmesi ve bizim oraya yama olmamız. Biz 1571’den beri Rum boyunduruğu altında yaşamadık, böyle bir şeyi düşünemeyiz, düşünmeyiz de. Çünkü bizim 40 mil uzaklıkta bir anavatanımız var” diye konuştu.

“DAYATMA VE EMPOZE İLE RUM’A YAMA OLMAYIZ”

Tatar, verdiği cevabın devamında “Türkiye Cumhuriyeti’nin de desteğiyle bize düşen görev, KKTC’yi daha da güçlendirmektir. İstediğiniz kadar bize haksızlık, baskı yapın. Biz hiçbir zaman dayatma ve empoze ile Rum’a yama olacak bir halk değiliz. Biz Kıbrıs Türk halkıyız. Bizim de şerefimiz, onurumuz, haysiyetimiz, her türlü egemenlik hakkımız var. Ve en büyük erdemimiz olan şehitler vererek kurduğumuz devletimiz var. Bu devleti yaşatma ve güçlendirmenin sonucunda tanınma da gelecektir. Çünkü dünya bu gerçeği göz ardı edemez” diye konuşarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin uluslararası kamuoyu tarafından tanınmasının zorunlu olduğuna dikkat çekti.

Exit mobile version