15 C
Kayseri
Cumartesi, Eylül 23, 2023
Ana SayfaHaberGüncelEngelliler, ulaşımda zorluk çekiyor

Engelliler, ulaşımda zorluk çekiyor

Yayın Tarihi:

KAYSERİ (1HA – ÖZEL HABER) – Kayseri Altınokta Körler Derneği Başkanı Murat Atmaca, görme engelli vatandaşların kent ulaşımında büyük zorluklar yaşadığını söyledi.

10 – 16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası nedeniyle açıklama yapan Kayseri Altınokta Körler Derneği Başkanı Murat Atmaca, dernek faaliyetleri ve yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi. 450 üyelerinin bulunduğunu anlatan Atmaca, Kayseri’de yaklaşık 5 bin görme engelli bireyin olduğu bilgisini paylaştı. Dernek olarak üyelerinin sosyalleşmesi amacıyla birçok etkinlik düzenlediklerini anımsatan Atmaca, “Üyelerimiz için e-kpss kursu düzenledik. Bunun yanı sıra üyelerimiz için diş doktorlarıyla anlaştık. Üyelerimiz yüzde 50 indirimle tedavi olabiliyorlar. İş-Kur ile yaptığımız görüşmeler neticesinde işsiz arkadaşlarımızın istihdam edilmesi noktasında çalışmalarımız var” dedi.

‘YÜZME BİLMEYEN ENGELLİ KALMASIN PROJESİ’

Altınokta Körler Derneği Başkanı Atmaca, dernek olarak başlattıkları ‘yüzme bilmeyen engelli kalmasın’ projesi hakkında da bilgi verdi. Atmaca, engelli kişilere refakatçileri eşliğinde belirlenen havuzlarda yüzme öğreteceklerini anlattı.

‘KAYSERİ ULAŞIMI ENGELLERLE DOLU’

Atmaca, özellikle görme engelli bireylerin kent içi ulaşımda engellerle karşılaştıklarını vurguladı. Atmaca, “Kayseri’de en büyük sorunlarımızdan birisi de erişilebilirlik sorunu. Otobüs duraklarında ve otobüslerde sesli sinyalizasyon istiyoruz. Ayrıca yollarda bulunan sarı çizgilerden ziyade kabartma taşların bulunmasını istiyoruz, bunun sebebi de sarı plastik çizgilerin kaygan bir yapıda olması. Normal statüdeki bir insanın bile ayağını kaydırıp zarar görmesine yol açabiliyor. Bu tür sorunların yaşanmasını istemiyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir

10. kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi

kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi Kayseri’de henüz bilinmeyen...

Kayseri’de kuran kursu hocası açığa alındı

Kayseri’nin Hacılar ilçesinde bulunan bir Kur’an Kursu’nda iddiaya göre...

Anneye 12 yıl, babaya 6 yıl hapis

Oğullarına ait uyuşturucuyu saklayan anneye 12.5 yıl, babaya 6...

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşerek can verdi

Kayseri’de yaktığı anızın içine düşen kişi yanarak can verdi. Olay,...

Kayseri’de ev sahibiyle tartışan kiracı oturduğu evi ateşe verdi

Kayseri'de ev sahibiyle tartışan kiracının ateşe verdiği müstakil evdeki...

Son Haberler