Özel Haber

‘En Etkili Bilim İnsanları Listesi’nde Yer Alan Öztürk: “Bulut Sisteminde Çalışan, Turcosa Projesi’ni Oluşturduk”

KAYSERİ,(BGC-ÖZEL HABER)- Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Öztürk, ‘En Etkili Bilim İnsanları’ listesine girdi. Başarısına değinen Öztürk, “Ekibimizle birlikte Türkiye de ilk bulut sisteminde çalışan, istatiksel bir analiz yazılımı olan Turcosa Projesi’ni oluşturduk. Bu yazılım şu anda üniversitelerde araştırmacılar ve öğrenciler tarafından kullanılıyor. Yaygınlaşması içinde mücadelemiz sürmektedir” dedi.
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Öztürk, ‘En Etkili Bilim İnsanları’ listesinde yer aldı. Yaptığı çalışmalara değinen Öztürk, “En Etkili Bilim İnsanları Listesi dünyadaki Stanford Üniversitesi’ndeki bir çalışmayla dünyada yüzde 2’lik bir dilime giren bilim insanlarının listesidir. Bu listede yapmış olduğumuz çalışmaların atıf sayısı gibi bazı kriterler var. Bu kriterlerle bir sıralama oluşuyor. Bu sıralama sistemlerinde yer alabilmek tabi ki de onur verici, güzel bir paylaşım. Bu listeye girmek çok büyük bir emek istiyor” diye konuştu.
‘TÜRKİYE’DE İLK BULUT SİSTEMİNDE ÇALIŞAN, İSTATİKSEL BİR ANALİZ YAZILIMI OLAN TURCOSA PROJESİ’Nİ OLUŞTURDUK’
Gerçekleştirdiği projeye değinen Öztürk, “Ekibimizle birlikte Türkiye de ilk bulut sisteminde çalışan, istatiksel bir analiz yazılımı olan Turcosa Projesi’ni oluşturduk. Bu ekip güçlü bir şekilde 6-7 yıl içerisinde milli bir yazılım ortaya çıkardı. Bunun bir üyesi olmaktan da çok mutluyum. Bu yazılım şu anda üniversitelerde araştırmacılar ve öğrenciler tarafından kullanılıyor. Bu yazılımı geliştirmeye de hala devam ediyoruz. Yaygınlaşması içinde mücadelemiz sürmektedir” dedi.
‘BU LİSTEYE GİRMEMDEKİ EN BÜYÜK ETKEN, YÜKSEK LİSANS TEZİM ESNASINDA ANTROPOMETRİK ÖLÇÜMLERE GÖSTERDİĞİM EĞİLİM’
Listeye girmesiyle alakalı konuşan Öztürk, “Bu listeye projelerimizle girdik. Yazılımın katkısı çok büyük değil. O yazılımında tabi ki atıfları var ama bu listeye girmemdeki en büyük etken yüksek lisans tezim esnasında antropometrik ölçümlere bir eğilim göstermiştik. Sonra antropometrik ölçümlerle ilgili Türkiye de veri olmadığını fark ettik. Örneğin, bir çocuğunuz var gelişim süresi içerisinde boyunu, kilosunu ya da baş çevresi, göğüs çevresi gibi birçok ölçümlerin standardı farklı ülkelerdeki standartlarla hastalara sağlam, gelişimi iyi, orta, kötü gibi ifadeleri kullanabiliyorduk ve toplumumuzu yansıtmıyordu. Bunu fark ettik. Toplumumuzdaki çocuklarımızın persentil eğrilerini oluşturduk. Dünyada ve ülkemizde kullanıldı ve atıfları çok büyük bir şekilde yansıdı. Eğitim kitaplarında kullanılmaya başlanıldı. Bu eğriler şu anda da hala kullanılmakta. Halen de bu projelerden elde ettiğimiz dataları yazmaya devam etmekteyiz. Artı bir de diğer çalışmalarımızda var. Çok hızlı ve etkin, iyi dergilerde yazılar, bilimsel paylaşımlar oluşturduk. Bunların da meyvesi 2021 yıllarına doğru yansımalarını yeni görebildik” dedi.
‘BU GİBİ LİSTELERDE BULUNMAMIZ ÜLKEMİZ, ÜNİVERSİTEMİZ, TABİ Kİ ŞAHSİ KİMLİĞİMİZ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ’
Sözlerini sürdüren Öztürk, “Bu gibi listelerde bulunmamız özellikle ülkemiz, üniversitemiz açısından çok önemli. Aynı zamanda tabi ki şahsi kimliğimiz açısından da çok çok mutluyuz. Daha önceden başka kişilerin kullandığı ya da oluşturduğu verilerle biz çocuklarımıza bir tahminlerde bulunurken bunu kendi ülkemizin değerleriyle yapmak ve bunu tüm dünyaya yansıtmak, bunun sonucunda da yurtdışındaki kitaplarda bu eğrilerin bulunması en çok bu mutlu etti. Bu Turkosa Projesi’ni de yapmamızın sebebi bu gibi öğrenci kitlelerini ve akademiksel kitlelerdeki olan zorlukları gördüğümüzden dolayı böyle bir yazılım oluşturuldu. Bu yazılımın bu listede yer almamızda dolaylı etkileri var” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu