EMEKLİ AYLIĞINA EK ZAM TALEBİ

Benzine Zam (2)

Türkiye emekliler derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre bu yılın ocak-nisan döneminde Tüketici Fiyat Endeksinin (TÜFE) yüzde 31,71 seviyesinde olduğunu vurguladı.
Emekli aylıklarının son yılların en yüksek enflasyonu karşısında zor durunda kaldığının altını çizen Ergün, şunları ifade etti:
“Temmuz ayındaki altı aylık enflasyon zammı beklenmeden emeklilere ek zam yapılmalı. Milyonlarca emeklimiz bayram ikramiyesinin artırılmasına kendilerine rahat nefes aldıracak bir fırsat gözüyle bakıyordu ama bu olmadı. Bayramı buruk geçiren emeklilerimiz, hem aylıklara ek zam hem de ikramiyenin artırılması konusunda Sayın Cumhurbaşkanı’mızdan müjde beklemeye devam ediyor.”
‘ASGARİ ÜCRET 23 KAT ARTTI’
Ergün, 1,3 milyon emeklinin, en düşük emekli aylığı olan 2 bin 500 lirayla geçinmeye çalıştığını dile getirerek, bu emekli grubunun toplumda en düşük gelire sahip kesim olduğunu söyledi.
Aralık 2002’de 184,25 lira olan asgari ücret, Ocak 2022’ye kadar 23 kat artarak 4 bin 253 liraya yükseldiğini ve buna karşın en düşük emekli aylığında aynı dönemde 10 kat artış olduğunu ifade eden Ergün, şöyle konuştu: “Bugün 13 milyon emeklinin yüzde 10’u 2 bin 500 lira emekli aylığı alıyor. Yani 1,3 milyon emeklinin geliri, asgari ücretin 1753 lira altında. Böyle bir tablo ortadayken, bu dönemde yapılacak bir ek zam, emeklilerimizi az da olsa rahatlatacaktır.”

Exit mobile version