Sağlık

Dr. Özlem Katırcı, “Polikistik Over Sendromu’nun Oluşumunda Genetik Yatkınlık Önemlidir”

KAYSERİ, (BGC – ÖZEL HABER) – İyi huylu kist olarak bilinen polikistik over sendromu, günümüzde kadınlarda sıkça rastlanılan bir durum. Doğurganlık başta olmak üzere birçok rahatsızlığı da tetikliyor. Polikistik over sendromunun oluşumunda genetik yatkınlığın önemli olduğunu belirten Dr. Özlem Katırcı, hastalığın belirtileri ve tedavi şekli hakkında bilgi verdi.

Polikistik over sendromu, başlangıçta yumurtalıkta meydana gelen küçük ve iyi huylu kist olarak kendini gösteren bir hastalıktır. Belirtilerini sivilce ve kilo artışı olarak belli eden bu hastalık, doğurganlığı etkiliyor. Özel Tekden Hastanesi Kadın Hatalıkları ve Doğum Uzmanı Özlem Katırcı, polikistik over hastalığın belirtilerine değindi. Katırcı, “Polikistik Over Sendromu, Yumurtalıklarda çok ufak kistlerin olduğu bu kistlerinde adet düzensizliği, sivilce oluşumuna neden olan bir hastalıktır. Genç yaşlardan itibaren görülmeye başlar. Özellikle polikistik over olan genç kızlarda kilo artışı ve buna bağlı olarak da adet düzensizliği, kıllanma, yüzde sivilce oluşumuyla seyreden bir hastalıktır” dedi.

‘YAYGIN OLAN BİR HASTALIKTIR’

Polikistik over sendromunun yaygın bir rahatsızlık olduğunu vurgulayan Katırcı, “Polikistik over sendromlu bireyler zor mu gebe kalır?” sorusuna da cevap verdi. Katırcı, “Hayır, öyle değil. Çoğu zaman hiçbir tedaviye gerek kalmaksızın gebe kalabilmektedirler. Ama bazen (çocuk olmuyor) diye kliniğimize başvuran gençlerimizi araştırdığımızda bunlarda polikistik over sendromunun sıklığını gözlemliyoruz. Çoğu kendiliğinden hamile kalsa da bir kısmına müdahale ediyoruz” diye konuştu.

‘KİLO VEREREK BİLE HASTALIK TEDAVİ EDİLİR’

Katırcı, hastalığın nasıl tedavi edilebileceğine de değindi. Sağlıklı beslenerek ve planlı bir şekilde kilolardan kurtularak hastalığın tedavi edilebildiğini anlatan Katırcı, “Hastalığın net bir tedavisi yok. Çünkü bir genetik yatkınlık söz konusudur. Biz bu sendromun ilerlemesini durdurabilecek tedaviler uyguluyoruz. Önceliğimiz kilo fazlalığının tedavi edilmesi. Spor ve sağlıklı bir yaşam şeklinin oluşturulması ile ilerlemesini engelleyebiliriz. Sadece kilo vererek bile hastalık tedavi edilir. Çikolata, fast foodlardan uzak durulmalı. Sağlıklı beslenmeliyiz” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu