1. Haberler
  2. Trafik
  3. Direksiyon sınavında yeni düzenleme yolda

Direksiyon sınavında yeni düzenleme yolda

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Direksiyon Sınavında Yeni Düzenleme Yolda: Elektrikli Araçlar ve Özel Durumlar İçin Adaptasyon”

Kara yollarında elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla birlikte direksiyon sınavlarında önemli değişiklikler yapılması planlanıyor. Orta Anadolu Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Serdar Tepeöz, sürücü adaylarının eğitim kalitesini artırmak amacıyla yeni yönetmelikte yapılan düzenlemeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Tepeöz, mevcut sınav sistemindeki eksikliklerin giderilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Yeni yönetmelikle birlikte direksiyon sınavında kullanılan parkur seçeneklerini çeşitlendirdik. Bu sayede adaylar daha fazla pratik yaparak sınav için daha iyi hazırlanabilecekler.” dedi.

Elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla birlikte direksiyon sınavlarında da değişiklikler yapılacağını vurgulayan Tepeöz, “Özellikle yerli araç Togg gibi elektrikli araçlarla ilgili motor bölümüne dair sorular azaltılacak. Bu sayede teknolojiye uyum sağlayarak adayların sınavlara rahatlıkla girebilmesini sağlayacağız.” şeklinde konuştu.

Yeni yönetmelikte ayrıca, engelli, muvazzaf asker, hamile ve hastalara yönelik özel düzenlemelerin de yer aldığını belirten Tepeöz, bu grupların sınavlarda hak kaybı yaşamayacaklarını ve özel durumlarına uygun şekilde sınav süreçlerini tamamlayabileceklerini ifade etti.

Son olarak Tepeöz, yazılı sınavı geçen ancak direksiyon sınavında 5 kez başarısız olan kursiyerler için de yeni bir düzenleme getirildiğini sözlerine ekledi. Buna göre, kursiyerlerin 3 yıl boyunca yazılı sınav hakkı devam edecek ve bu süre içinde başka bir kursa kayıt olup direksiyon eğitimini tamamlayarak sınava girebilecekleri belirtildi.

2
mutlu
Mutlu
2
_zg_n
Üzgün
3
sinirli
Sinirli
7
_a_rm_
Şaşırmış
3
be_en
Beğen