Sağlık

Dijital Göz Yorgunluğu Göz Sağlığını Tehdit Ediyor

KAYSERİ, (BGC) – Pandemi sürecinin de olumsuz etkisiyle göz şikayetlerinde artış yaşandığı belirtildi. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Bilge Yurdakul, ekran karşısında fazla zaman geçirenlerde, göz kuruluğu, yanma ve sulanma meydana geldiğini söyledi.

Teknoloji hayatın her alanına girdi. Uzak durmak neredeyse imkânsız hale geldi. Bu da teknolojik cihazlara bağlı olarak insanlarda değişik rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Cihazlar en fazla da görme duyumuz gözlerimizi etkiliyor. Erişkinlerde ve çocuklarda ekran başında geçen sürenin artmasına bağlı olarak göz kırpma sayısında azalma, ekrandan yansıyan mavi ışık yoğunluğu, göz kuruluğu, gözlerde yanma, batma, acıma ve sulanma gibi şikâyetler ortaya çıkıyor.

Benzer rahatsızlıkların her geçen gün arttığına dikkat çeken Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Bilge Yurdakul, “Dijital göz yorgunluğu sendromu dediğimiz bu tablo, normal koşullarda günde iki saatten fazla bilgisayar kullanan kişilerin aday olduğu bir rahatsızlıktır. Bu süre, pandemi döneminde çok daha uzun saatlere yayıldığı için, göz rahatsızlıklarında büyük artış yaşanmaktadır. “dedi.

KAPALI ORTAMLAR MİYOPİ RİSKİNİ ARTTIRIYOR

Kapalı ortamlarda normalden fazla bulunmak, uzun süreli yakın mesafede çalışmak ve az uyumak gibi durumların okul çağındaki çocuklarda miyopi sayısını artırdığını ifade eden Op. Dr. Yurdakul, “Ailelerimiz çocuklarını gözlemlemeli ve görme bozukluğu ile ilgili bir şüpheleri oluştuğunda vakit kaybetmeden bir göz doktoruna başvurmalılar.” şeklinde konuştu.

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu