Ders almadan piyano öğrenen görme engelli Mutlu, müziği kendisine ait klip çıkardı

Fotoğraflı (57)

 

KAYSERİ (1HA – ÖZEL) – Üçüncü üniversitesinde okuyan ve müziği kendisine ait klip çıkaran görme engelli müzisyen Caner Mutlu’nun müzik aşkı duyanları kendine hayran bırakıyor. Özel bir ders almadan piyano çalmayı kendi kendine öğrendiğini anlatan Mutlu, bundan sonraki hedefinin profesyonel müzik yapmak olduğunu söyledi.

Kayseri’de yaşayan görme engelli müzisyen Caner Mutlu, çocukluk hayalini gerçekleştiriyor. 2 üniversite mezunu Mutlu, 3’üncü üniversite olarak doğduğundan beri çok sevdiği müzik bölümünü okuyor. Şu an Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi olan Caner Mutlu, müziği kendisine ait bir klip yayınlandı. Doğuştan görme engelli olduğunu söyleyen Mutlu, “Doğuştan görme engelliyim bu üçüncü üniversitem. İlk Anadolu Üniversitesi’nde Açık Öğretim Adalet okudum. Sonrasında Kayseri Üniversitesi Mustafa Çıkrıkçıoğlu’nda geleneksel el sanatlarından mezun oldum, Daha sonra müzik hayalimdi. 2020 yılında da Güzel Sanatlar Fakültesi müzik bölümünü kazandım. Müziğe doğuştan başladım. Çok seviyordum müziği, üniversite okurken müzik bölümü okumayı çok istiyordum. Kendim çalışarak, özel bir eğitim almadan piyano çalarak şansımı denedim ve ilk denemede de mülakatı kazandım. Müzik bölümünü kazandım ve şu anda severek okuyorum” şeklinde konuştu.

‘ÖNEMLİ OLAN KALPTE ENGEL OLMASIN, BEYİN ÇALIŞSIN, GÖZ ÖNEMLİ DEĞİL’

Müzik aletlerinde piyano ve bağlama çaldığını, bağlamayı okulda öğrendiğini ama piyanoyu kendi çabaları ile öğrendiğini dile getiren Mutlu, “Piyano ve bağlama çalıyorum. Bağlamayı da okulda öğrendim. Piyanoyu ise ben ortaokuldayken babam küçük bir klavye almıştı bana, kulaktan duyma çala çala, bazı arkadaşlarım da çalıyordu, bende çala çala bir şeyler çıkardım daha sonrada bunu ilerlettim. Bundan sonraki hedefim profesyonel müzik yapmak, bu konuda ilerlemek. Bu yoldu zaten bir arkadaşımla klip yaptık. Müziği bana ait. Bunu yapmamın amacı da biz görmeyenlerin bir şeyler yapabilmesi, notayı alabilmesi gibi hünerlerimizi göstermek. Bu konuda devem ediyorum, yeni bestelerim de var. Onları da yapmayı planlıyorum” ifadelerini kullandı.

Gençlere azimlerinin peşinden koşmaları gerektiğini söyleyen Mutlu, “Azimlerinin peşlerinden koşsunlar, toplum da biz görmeyenlere acıma duygusu ile bakmasınlar, bunlar yapamaz demesinler, insan isterse her şeyi yapabiliyor. Önemli olan kalpte engel olmasın, beyin çalışsın, göz falan önemli değil” diye konuştu.

Exit mobile version