9 C
Kayseri
Çarşamba, Kasım 29, 2023
Ana SayfaHaberGüncelDAĞTEKİN, “ŞEHRİMİZİN ESKİ, KÖTÜ VE RİSKLİ YAPILARINI BİR AN EVVEL YENİLEYECEĞİZ”

DAĞTEKİN, “ŞEHRİMİZİN ESKİ, KÖTÜ VE RİSKLİ YAPILARINI BİR AN EVVEL YENİLEYECEĞİZ”

Yayın Tarihi:

 

KAYSERİ (1HA – ÖZEL) – Kayseri İmar ve İnşaat Müteahhitleri Dayanışma Derneği (KAYİMDER) ve Dağtekin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Dağtekin, kanun çıktıktan sonra kentsel dönüşüme ağırlık vereceklerini ve yatay mimariye önem verdiklerini belirterek, “Yatay mimariye önem veriyoruz. Kanun çıktığı zaman çok hızlı bir şekilde kentsel dönüşümüne ağırlık vereceğiz.  Şehrimizin eski, kötü ve riskli yapılarını bir an evvel yenileyeceğiz” dedi.

İnşaat sektöründe yaşanan sıkıntıları dile getiren Kayseri İmar ve İnşaat Müteahhitleri Dayanışma Derneği (KAYİMDER) ve Dağtekin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Dağtekin, Türkiye’de müteahhitlerin bir odası olmadığını ve bundan sonraki mecliste müteahhitlerin odasının olması için gayreti göstereceklerini söyledi. Türkiye genelinde kentsel dönüşüme hız verilmesi gerektiğini belirten Dağtekin, “Müteahhitlerimizin ve çalışma arkadaşlarımızın gerçekten son dönemdeki olan depremlerden dolayı moral bozukluğu var. Bundan dolayı da müteahhitlerimizle birlikte kentsel dönüşüm ve dayanıklı yapıların yapılması için inşallah bundan sonra bir karar alındı. Şuan sınıflandırmalarımız var. Müteahhit sınıflandırmasından dolayı eski tabela müteahhitleri, problemli, müteahhit mesleğini suiistimal eden kişilere artık yer vermiyoruz. Kayseri de biraz riskli binalarımız var inşallah kısa zamanda tamamlayıp kentsel dönüşüme hız verip şehrimizi güzelleştireceğiz. Bundan sonraki süreçte bütün müteahhit arkadaşlarımızla birlikte şehre daha çok hizmet edeceğiz. Dernek olarak bir oda istiyoruz. Türkiye’de müteahhitlerin bir odası yok. Bu bizim için gerçekten çok büyük problem çünkü odaları olmadığı için bizim denetimimiz, üyelerin bilgileri, üyelerin yapması gereken kişilerin kimler olduğu bunlarla ilgili artık tamamen kontrol altına almak istiyoruz. İnşallah bundan sonraki mecliste müteahhitlerin odasının olması için elimizden gelen gayreti gösterip bu mesleğin daha onurlu, daha düzgün, daha kaliteli olmasının önünü açacağız. Çünkü yaptığımız iş aldığımız sorumluluk çok büyük, bu şehri biz imar ediyoruz, bu şehri biz inşa ediyoruz. Fakat maalesef odamız olmadığı için kötü niyetli kişiler tarafından suiistimal edilmesinin önünü kesemiyoruz. Bunların önünü kapatacağız. Bundan sonra müteahhit dendiği zaman inşallah yuva yapan, ev sahibi yapan, insanların daha çok sevdiği insanlar olarak hatırlamasını istiyoruz. Çünkü gerçekten öyleyiz. Sadece içimizde bir kişi için müteahhitlerin böyle algılanmasından çok rahatsızız. Müteahhitler olarak gerçekten de binlerce aileyi özellikle Kayseri de 20 bin aileyi ev sahibi yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘KANUN ÇIKTIĞI ZAMAN ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜNE AĞIRLIK VERECEĞİZ’

Bundan sonraki süreçte yatay mimariye daha çok önem vereceklerini dile getiren Dağtekin, “Yeni yapılar gerçekten çok kaliteli çok lüks, dünya standartlarında evler yapıyor müteahhitler tabi eskiden teknoloji ve yönetmeliklerden dolayı eski yapılarda problem olabilir ama şuan yeni yapılan inşaatlarımız gerçekten hem depreme dayanıklı, hem deprem yönetmeliğine hem de yangın yönetmeliğine uygun. Kısacası her şeye uygun olarak lüks ve güzel evler yapıyoruz. Özellikle yatay mimariye önem veriyoruz. Bundan sonraki süreçte yatay mimariyi daha çok yapacağız. İnsanlar biraz binadan korkuyor ama çok şükür Kayseri de korkulacak hiçbir şey yok. Sadece 6 Kocasinan, 6’da Melikgazi de riskli binamız var. Geri kalan binalarımızda bir sıkıntı yok. Kentsel dönüşüm için geç kalındı. Bunun içinde kanunu bekliyoruz. Kanun çıktığı zaman çok hızlı bir şekilde kentsel dönüşümüne ağırlık vereceğiz.  Şehrimizin eski, kötü ve riskli yapılarını bir an evvel yenileyeceğiz” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’de ağaçta asılı erkek cesedi bulundu

Kayseri’de sabah saatlerinde işe gitmek isteyen vatandaşlar ağaçta boynunda...

Yabancı uyruklu iki kişi silahla vurularak öldürüldü

  Gevher Nesibe Mahallesi’nde bir apartmanın terasında meydana gelen olayda...

10. kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi

kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi Kayseri’de henüz bilinmeyen...

Motorine büyük indirim

Motorine büyük indirim Akaryakıt grubu ürünlerinden motorine bugün gece yarısından...

Kayseri’de kuvvetli yağış bekleniyor

  Meteoroloji 7’nci Bölge Müdürlüğü hava tahmin raporlarına göre Kayseri’de...

Son Haberler