11 C
Kayseri
Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana SayfaHaberGüncelCHP’li Deniz Onaç: “İlçemizdeki konut yokluğu ve istihdamsızlık, ilçemizi terke zorlamaktadır”

CHP’li Deniz Onaç: “İlçemizdeki konut yokluğu ve istihdamsızlık, ilçemizi terke zorlamaktadır”

Yayın Tarihi:

Yeşilhisarlı vatandaşların konut yokluğu ve istihdam alanlarındaki eksiklikler sebebiyle göç yapmak zorunda kaldığını iddia eden Cumhuriyet Halk Partisi Yeşilhisar İlçe Başkanı Deniz Onaç,  “Yeşilhisar, okuma oranı çok yüksek, ciddi anlamda mesleki değerlere sahip hemşehrileri barındıran kıymetli bir alandır. Ancak konut yokluğu, istihdam alanlarındaki eksiklikler ilçemizi terke zorlamaktadır. Özellikle gençlerimiz içinde tarımsal faaliyette bulunanları terk etmeye ve bir fabrika noktasında çalışmaya zorlamaktadır. İlçemiz kıymetlidir, yeter ki kıymetini bilecek insanları ellerinden tutalım” dedi.

CHP Yeşilhisar İlçe Başkanı Deniz Onaç Kayseradar ve Radyoradar ortak canlı yayınında ‘Siyasi Gündem’ programına katılarak moderatör Duygu Sarınca’nın sorularını yanıtladı.

‘TARIMI ALANLARINDA SULAMA SİSTEMLERİ ENTEGRASYONU YAPILMALI’

Yeşilhisar’ın tarımsal anlamda çok büyük potansiyele, rekoltelere sahip olduğunu ancak sulama sistemleri kapsamında eksiklikler olduğunu söyleyen Başkan Onaç, “Yeşilhisar, kayısı üretiminde Malatya’yla yarışabilecek rekolteye sahiptir. Ancak kimse Yeşilhisar’ı kayısısı üzerinden tanıtımını yapmaz, kayısı Malatya üzerinden tanıtılır. Elma noktasında Yahyalı’yla benzer rekolteye sahip, diğer tarım üretimleri noktasında reklamı yapılmıştı. Domates üretiminde ciddi rekolteye sahiptir; bu durum, ilçenin çok büyük tarım potansiyeli olduğunun göstergesidir, tarımsal faaliyetler noktasında kamu tarafından gerçekleştirilen sulama ve sulama sistemlerinin entegrasyonu adı altında bütün faaliyetleri destekliyoruz. Ancak en büyük eleştirimiz, icraat yaparken toplumun canını yakmamaktır. Bu noktada gerçekleştirilecek kamulaştırma faaliyetleri noktasında halkla iç içe, onların bilgisi dahilinde ovamıza sulama sistemlerinin yetiştirilmesini istiyoruz. Bunun gelmesi, Yeşilhisar Vadisi’ne can gelmesi demektir” şeklinde konuştu.

‘İSTİHDAMSIZLIK, İLÇEYİ TERK ETMEYE ZORLAMAKTADIR’

Yeşilhisar’ın mesleki anlamda donanımlı insanları barındırdığını ancak istihdamsızlığın göçe zorladığını söyleyen Başkan Onaç, “Yeşilhisar, en büyük kaybını istihdam yokluğu ve konut yokluğundan kaynaklı göçten yaşamaktadır. Yeşilhisar, okuma oranı çok yüksek, ciddi anlamda mesleki değerlere sahip hemşehrileri barındıran kıymetli bir alandır. Ancak konut yokluğu, istihdam alanlarındaki eksiklikler şehrimizi ve ilçemizi terke zorlamaktadır. Özellikle gençlerimiz içinde tarımsal faaliyette bulunanları terk etmeye ve bir fabrika noktasında çalışmaya zorlamaktadır. Bunun engellenmesi noktasında tarım ve hayvancılığın desteklenmesiyle dış göçün engelleneceğini düşünüyoruz. İlçemiz kıymetlidir, yeter ki kıymetini bilecek insanları ellerinden tutalım” diye konuştu.

Başkan Onaç, yerel seçimlerde Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılaplarını yok saymayan her anlayışla masaya oturabileceğini belirtti. Genel merkezin aldığı net bir karar olmadığını belirtmesinin yanı sıra, “İlçe başkanlığı olarak; genel merkezin alacağı karar doğrultusunda hareket edeceğimiz gibi kendi dinamiklerimizi de sunacağız. Geçen dönem gerçekleştirilen İYİ Parti – CHP ittifakının önemli bir başarı kazandığını ancak belediyeyi kazanamamaktan kaynaklı olarak net bir sonuç olarak başarısızlıkla sonuçlandığını söyleyebiliriz. Bu kapsamda ilçeler, kendi dinamiklerine sahiptir. Üst siyaset her ne kadar kendisiyle barışmasa dahi iç siyaset ve ilçeler noktasında çok farklı sonuçlar doğurabilecektir. Önemli olan; kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılaplarını yok saymayan, yok etme çabası gütmeyen, kurduğu ülkeyi yok saymayan her anlayışla ortaklaşa çalışma içerisine girilebilir. Bu noktada genel merkezimizin aldığı net bir karar olmamakla birlikte elimizden geldiğince sonuç alabilecek hareketlerde bulunmak istiyoruz ancak yerel seçimin bizlere neler göstereceğini yaşayıp göreceğiz” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’de ağaçta asılı erkek cesedi bulundu

Kayseri’de sabah saatlerinde işe gitmek isteyen vatandaşlar ağaçta boynunda...

Yabancı uyruklu iki kişi silahla vurularak öldürüldü

  Gevher Nesibe Mahallesi’nde bir apartmanın terasında meydana gelen olayda...

10. kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi

kattan atlayan genç kız yaşamını yitirdi Kayseri’de henüz bilinmeyen...

Motorine büyük indirim

Motorine büyük indirim Akaryakıt grubu ürünlerinden motorine bugün gece yarısından...

Kayseri’de kuvvetli yağış bekleniyor

  Meteoroloji 7’nci Bölge Müdürlüğü hava tahmin raporlarına göre Kayseri’de...

Son Haberler