1. Haberler
  2. Güncel
  3. CHP Adayı Ünalmış: “Bize gösterilmeyen nezaketi, Erdoğan’ın mitinginde biz onlara göstereceğiz”

CHP Adayı Ünalmış: “Bize gösterilmeyen nezaketi, Erdoğan’ın mitinginde biz onlara göstereceğiz”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

KAYSERİ (1HA) – Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Kayseri Milletvekili Adayı Niyazi Ünalmış, AK Parti iktidarı döneminde en fazla zarar gören alanın hukuk olduğunu söyledi. CHP’nin en önemli söylemlerinden birinin ‘Hak, hukuk, adalet’ olduğunu anımsatan Ünalmış, Millet İttifakı’nın meydandaki mitingi öncesi özellikle AK Parti’den nezaket görmediklerini söyledi. Ünalmış, “Biz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitinginde o nezaketi onlara göstereceğiz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili adayı Niyazi Ünalmış Kayseradar ve Radyoradar ortak canlı yayınına katıldı. Kayseradar Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Bayram ve Gazeteci Halil İbrahim Öztürk’ün sorularını yanıtlayan Ünalmış, seçim çalışmaları ve CHP’nin iktidara gelmesi halinde yapacakları hakkında bilgi verdi.

Kendilerini ve parti programını tanıtmak için il merkezinde ve ilçelerde seçim gezilerini sürdürdüklerini belirten Ünalmış, ilçeleri 3’üncü defa ziyaret edeceklerini anlattı. Bu süreçte herkese dokunmak istediklerini kaydeden Ünalmış, son haftada ise nüfus yoğunluğunun olduğu kent merkezinde çalışmaları yoğunlaştıracaklarını dile getirdi.

‘BİRLEŞE BİRLEŞE KAZANACAĞIZ’

İnsanların Kılıçdaroğlu hakkındaki ön yargılarını kırdığını ifade eden Ünalmış, “Artık Cumhur İttifakı’nın elinde bir koz kalmadı. Sürekli bir iftira siyaseti üzerinden Millet İttifakı’na ya da özellikle Cumhuriyet Halk Partisi’ne yöneltebilecekleri bir argüman kalmadı. Öncelikle şunu tartışıyorlardı. ‘Kemal Kılıçdaroğlu çıkarsa biz çok rahat yeneriz’ diyorlardı. Şimdi bu tartışma yavaş yavaş sona erdi. Bakıldı ki artık Kemal Kılıçdaroğlu halkı birleştiriyor, insanlar Kılıçdaroğlu ile ilgili önyargılarını kırmış durumda. Birleşe birleşe kazanacağız. Hiç kimseyi ötekileştirmeden ve kendi yaşantısını, insanlığını, dilini, dinini, ırkını, inancını tamamen toplumun önüne sererek ve kendisini de bu şekilde kabul ettirerek bir dünya görüşü ortaya koydu. İnsanlar da artık bu nefret dilinden, iftira dilinden bıkmış durumda. Benim gördüğüm insanlarda bir değişim isteği var. Bu değişim isteği sahalara, meydanlara yansımaya başladı. İl defa böyle heyecanlı bir miting yaşadım” şeklinde konuştu.

 

‘BİR PARTİ ADAY ÇIKARMADIĞINDA BAŞKA BİR ADAYI DESTEKLEMESİ KADAR NORMAL BİR ŞEY YOK’

Aday çıkarmayan partilerin başka adaya destek vermesinin normal olduğunu ifade eden Ünalmış, “Cumhuriyet Halk Partisi eğer PKK ile bağlantısı olan bir parti olsaydı. Devlet şu anda AKP tarafından yönetiliyor. Varsa bir terör bağlantısı anında tespit ederler. Terör varsa dokunulmazlığının olması da önemli değil. CHP’nin varsa böyle gizli görüşmeleri devletimizin polisi var, anında bulurlar. HÜDA-PAR Cumhur İttifakı’na destek verme kararı aldı. Demokratik Sol Parti’nin parti programına bakıldığında Cumhuriyet Halk Partisi’nden başka bir partiye oy vermemesi gerekiyor gibi düşünülen ya da Kemal Kılıçdaroğlu’ndan başkasına oy vermemesi düşünülen bir parti. Ama gelin görün ki Demokratik Sol Parti Recep Tayyip Erdoğan’a destek verme kararı aldı. Şimdi biz şunu söyleyebilir miyiz; ’HÜDA-PAR bakanlık sözü aldı.’ Böyle bir çıkarım yapamayız. HDP büyük parti olduğu için böyle bir iftira siyaseti yönetiliyor. Bir parti kendisinin aday çıkardığında kazanamayacağını düşünüyorsa, başka bir adayı desteklemesi kadar normal bir şey yok” diye konuştu.

‘MİTİNGE HERKES YAĞMURLUĞUNU ALIP GELDİ’

Kemal Kılıçdaroğlu, Temel Karamollaoğlu ve Ali Babacan’ın konuşmacı olarak katıldığı Millet İttifakı mitingi hakkında da konuşan CHP Adayı Ünalmış, mitingin çok güzel geçtiğini ve liderlerin tamamen organik olarak toplanan kalabalığa hitap ettiklerini söyledi.

 

Havanın soğuk ve yağmur beklentisine rağmen binlerci kişinin alana geldiğin anlatan Ünalmış, “Artık insanların iftira siyasetinden, bu yalan siyasetinden, bu kutuplaştırma siyasetinden vazgeçmesi gerekiyor. Gerçek sorunlar hukuk, ekonomi, vatandaşın cebidir. Kemal Bey de Kayseri anlamında almış olduğu notları aslında orada mesaj olarak verdi. Demir yolunun Mersin’e bağlanması bugün Kayseri’de ticaretin önemli bir kısmı Mersin limanı üzerinden dönüyor. Karayoluyla ulaşım çok ciddi bir maliyet eğer demir yoluyla bir ulaşım olsa ve bu iş daha da hızlandırabilse belki maliyetler çok ciddi düşecek ve ihracat çok ciddi artacak” ifadelerini kullandı.

‘YAPILAN BÜTÜN PANKART ÇALIŞMALARI GECE OPERASYONLARLA BİR ŞEKİLDE İNDİRİLDİ’

AK Parti’den seçim nezaketi göremediklerini de dile getiren Ünalmış, “Cumhuriyet Halk Partisinin Kayseri’de mitingi olacağını yaklaşık 10 gün öncesinden biliyorduk. Bununla ilgili izinler duyurular alınmıştı. Bu şehri yönetenler bu işe çok saygı duymadı. Yapılan bütün pankart çalışmaları gece operasyonlarla bir şekilde indirildi. Hangi parti miting yapacaksa diğer partiler kendi bayraklarını, kendi çadırlarını alandan çekerler. Seçim sürecinde etik bir davranıştır. Bu olması gereken bir davranıştır. Ama AKP’den biz bu nezaketi göremedik. Diğer partilerden bu nezaketi göremedik. Aksine bizim bayraklarımızı kapatırcasına kalenin surlarına bayraklar çektiler. Atın 6’sında mitingleri var. Biz CHP’liler olarak bu nezaketi onlara göstereceğiz. Onların yapmadığı etik davranışı yaparak onlara nezaket dersi vermeyi düşünüyoruz. Zaten adaletsiz bir süreçteyiz. Yerelde zaten belediyeler, vinçler AKP’nin elinde. Biz kendi imkanlarımızla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.  En azından miting günü bir nezaket gösterilmeliydi diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

‘BİZİM KUTUPLAŞTIRMA SİYASETİNDEN VAZGEÇMEMİZ GEREKİYOR’

Ziyaretler esnasında Cumhur İttifakına mensup partilerin ilçe binalarına da gittiklerini anlatan Ünalmış, “İnsanlarımızın buna ihtiyacı var. Üsttekiler ne kadar kutuplaştırırsa alttakiler daha çok keskinleşiyor. Artık bizim kutuplaştırma siyasetinden vazgeçmemiz gerekiyor” dedi.

‘ADIYAMAN VALİSİ KENDİ ŞEHRİNİN ENKAZINI CUMHURBAŞKANLIĞINA VEYA İÇ İŞLERİ BAKANLIĞINA SÖYLEYEMEYECEK KADAR KORKUTULMUŞ BİRİSİYDİ’

CHP’nin, Esnaf Ticaret Bakanlığı kurulması projesi olduğunu belirten Ünalmış, “Esnaflarla, gençlerle ilgili istihdam projelerimiz var. Esnafı vergi yükünden kurtaracak projelerimiz var. Genel Başkanımız teknolojiye, ülkenin kalkınmasına ve savunma sanayine yönelik çalışmaları destekleyeceğini söyledi. Algılar var; ‘SİHA’ları, İHA’ları kapatacak’ diye. Ülkede bir hukuk güvenliği sorunu var. Bizim en büyük söylemlerimizden bir tanesi ‘Hak, hukuk, adalet.’ 21 yıllık AKP iktidarında en çok zarar gören alan hukuk alanı. Siz bir gecede bir kararnameyle şirketlere el koyarsanız, biri tweet attı diye evinden alırsanız o ortama kimse gelmek istemez. Dolayısıyla da yabancı yatırımcılar Türkiye’ye gelmez. Biz dışa bağımlı hale getirildik. Yatırım getirmek için adaleti sağlamamız lazım. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle hayatımıza işleyen tek adamlık sistemi var. Her şeyin tek kişiye bağlandığı, kararların kararnameyle alındığı, kimsenin birine sormadan bir şey yapamadığı hale geldi bu ülke. Bunun en önemli örneğini de depremde yaşadık. Adıyaman unutulmuştu. Adıyaman Valisi kendi şehrinin enkazını Cumhurbaşkanlığına veya İç İşleri Bakanlığına söyleyemeyecek kadar korkutulmuş birisiydi. Sonrasında görevden de alındı. Adıyaman’da bir yıkım olduğuyla ilgili bir bilgi yok. Çünkü vali bilgiyi vermemiş” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE’DE BASI ÖZGÜRLÜĞÜNÜN 1. SIRADA OLMASINI İSTİYORUM’

2022 Dünya Basın endeksine göre 180 ülke içerisinde Türkiye’nin 149’uncu sırada olduğunu söyleyen Ünalmış, “İnşallah Türkiye Basın özgürlüğünde 1. sıraya geldiği ilk 3’te olmasını dilediğim günlerin gelmesini istiyorum. CHP iktidarında üzerinde duracağımız konulardan biri de basının özgürleşmesi, basının ekonomik anlamda bağımsızlığını elde etmesi olacak” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_en
Beğen