Çetin Arık Diyabetli Çocukların Sorununu TBMM’ye Taşıdı

KAYSERİ,(BGC)- Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri milletvekilli Çetin Arık TBMM’de gerçekleşen oturumda diyabetli çocukların yaşadığı sıkıntıları gündeme getirdi. Arık, “Parmağınızdan akan kanın hesabını sormaya az kaldı” dedi.

 

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, TBMM’de yapmış olduğu konuşmada, diyabetli çocukların ve ailelerinin sorunlarına dikkat çekti. Arık, “Anneler, babalar gece nöbetleşe, iki, üç saatte bir çocuğu uyurken parmağını delip kan şekerini ölçüyorlar. Teneffüs arasında gidip çocuğunun kan şekerini ölçen anneler var. Sevgili çocuklar, sizin parmağınızdan akan bir damla kanın hesabını sormaya az kaldı; geliyor, gelmekte olan” diye konuştu.

 

Konuşmasına devam eden CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, çocukların parmağının ayda 150 kez iğne ile delindiğini ifade etti. Arık, “Diyabetli çocuklarımızın düzenli kan şekeri ölçümünün hayati bir önemi var çünkü çocuklarda kan şekeri ani düşüp yükselebiliyor. Kan şekerini ölçmek için de 2 yol var ya çocuğun parmağının delinerek kan alınması ya da sürekli glikoz ölçüm cihazıyla parmak delinmeden, otomatik olarak kan şekeri ölçülmesi. Bu zalim iktidar çocuğun parmağının delinerek kan şekeri ölçülmesini tercih ediyor. Düşünebiliyor musunuz, küçük bir çocuğun günde 6, 7 kez, ayda 150 kez parmağı iğneyle deliniyor. Anneler, babalar gece nöbetleşe, iki, üç saatte bir çocuğu uyurken parmağını delip kan şekerini ölçüyorlar. Teneffüs arasında gidip çocuğunun kan şekerini ölçen anneler var.

Sevgili çocuklar, sizin parmağınızdan akan bir damla kanın hesabını sormaya az kaldı; geliyor, gelmekte olan…” ifadelerini kullandı.

 

Exit mobile version