Ekonomi

Büyüksimitci, Kayseri’nin İhracat Rakamlarını Değerlendirdi

KAYSERİ,(BGC)-Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Mayıs ayı ihracat rakamlarını açıklamasına göre Mayıs ayında Kayseri’den yapılan ihracatın, geçen yılın aynı ayında yapılan ihracat oranlarına kıyasla %75,77 artış gösterdiği belirtildi. Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, rakamlarda pozitif ivme yakaladıklarını dile getirdi.

İhracat rakamlarını değerlendiren Büyüksimitci, “Mayıs ayı ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 75,77 artışla, 250.3 milyon dolara ulaştı. Aynı dönemde Türkiye’nin ihracatı yüzde 83.75 oranında arttı. 2021 yılı ilk beş aylık artışımız ise geçen yılın ilk beş ayına göre yüzde 51,57 oranında gerçekleşirken, Türkiye’nin ihracatı yüzde 38 oranında artmış durumda. Rakamlarımızda bir önceki aya göre mayıs ayında bir miktar düşüş var ancak önümüzdeki aylarda inşallah bunu çok rahatlıkla telafi ederiz diye düşünüyorum” ifadelerine kullandı.

Mayıs ayında Kayseri’de en çok ihracat yapan sektörlerin başında mobilya, elektrikli ev aletleri ve metal ürünler geldiğini belirten Büyüksimitci, ihracat yapılan ülkeler sıralamasında ABD, Almanya ve Irak’ın ilk üç sırayı aldığını söyledi.

Pandemide yaşanan sıkıntılara karşın ihracatın ‘pozitif ivme’ kaydettiğini vurgulayan Büyüksimitci, “Kayseri’miz için 2021 yılı için 3 milyar dolarlık bir hedef koymuştuk ama inşallah 3,5 milyar doları yakalamak için gayret göstereceğiz. Pandeminin etkilerinin henüz tüm dünyada devam ediyor olması, aynı zamanda sanayide yaşadığımız hammadde, konteyner ve eleman sıkıntılarına rağmen ihracatta yakaladığımız pozitif ivmeyi çok önemsiyoruz. Özverili bir şekilde çalışıp ihracatımızı artırarak, ülkemiz ekonomisine katkı veren tüm sanayici, ihracatçı ve çalışanlarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu