Büyükkılıç: “Tarihi yeniden yazacak olan mozaiği kısa sürede turizme kazandıracağız”

Site Kapak Fotoğrafı (3)

KAYSERİ (1HA) – Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, İncesu ilçesi Örenşehir Mahallesi’nde devam eden ve İç Anadolu’nun en büyük mozaik yapısına ulaşılan arkeolojik kazı çalışmalarının tamamlandığın zaman tarihi yeniden yazacak mozaik yapıyı kısa sürede turizme kazandıracaklarını söyledi.

İncesu İlçesi Örenşehir Mahallesi Köy İçi mevkiinde Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Kayseri Müze Müdürlüğü’nün denetiminde arkeolojik kazılar devam ediyor. Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, eşi Sümeyra Çiçek ile Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ve eşi Necmiye Büyükkılıç ile birlikte İncesu İlçesi Örenşehir Mahallesi bölgesinde yapılan arkeolojik kazı çalışmalarını yerinde inceledi. İnceleme gezisinde Başkan Büyükkılıç ve Vali Çiçek’e, İncesu Belediye Başkanı Mustafa İlmek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman da eşlik etti.
Örenşehir’de tarihin adeta yeniden yazılacağını belirten Başkan Büyükkılıç, “Örenşehir Mahallesi’nde bulunan İç Anadolu’nun en büyük mozaik yapısının kazı çalışmalarını Valimiz Sayın Gökmen Çiçek ile yerinde takip ettik. Adeta açık hava müzesi olan Kayseri’mizde, tarihi yeniden yazacak bu mozaiği kısa sürede turizme kazandıracağız” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesi ile beraber çalıştıklarını dile getiren Vali Çiçek ise, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç ile beraber, durağımız İncesu İlçesi Örenşehir’deki mozaikler oldu. Muhteşem yerler. Büyükşehir Belediyemizle birlikte çalışıyoruz. Çok yakında buralar bir başka olacak” dedi.

M.S. 4’ÜNCÜ YÜZYIL SONRASI GEÇ ROMA, ERKEN BİZANS’A AİT ESERLER
Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle devam eden kurtarma kazıları sonucunda, M.S. 4’üncü yüzyıl sonrası Geç Roma, Erken Bizans’a ait sivil konut örnekleri olduğu değerlendirilen yapıda yaklaşık 300 metrekare, sağlam mozaik taban döşemeler ortaya çıkarıldı. 10’dan fazla odası açılan, halen kazı çalışmaları devam eden yapı, tespiti yapılan İç Anadolu’daki en büyük mozaikli yapı olarak dikkat çekiyor. Yapıtta, geometrik ve bitkisel figürler ile Grekçe, Latince mozaik yazıtlar da dikkat çekiyor. Üzerinde Latince bir yazıt bulunan mozaik, dikdörtgen planlı bir yapının tabanında yer alırken, üzerinde Grekçe bir yazıt bulunan diğer mozaik ise kısmen korunmuş olan bir duvarla çevrili bir başka binanın tabanına döşenmiş bulundu.

Exit mobile version