Böylesi Zor Görülür.. Suya %129 Zam

SUFATURA

Hisarcık, Kıranardı, Gesi gibi bölgelerde Kaski üzerinden su tüketen vatandaşları bu günlerde büyük bir sürpriz bekliyor. Uzun süre öncesinde Belediye Meclisinden alınan zam kararı, pandemi nedeni ile belirli bir süre geriye çekilerek ertelenmiş ve yine pandemi döneminde uzaktan yazılan faturalar sebebi ile Kaski ile vatandaşlar arasında uzun süren tartışmalar meydana gelmişti.  Tam da vatandaşlar bu sürece alışmaya başlarken, yeni gelen zamlı faturalar ile özellikle merkez dışı bölgelerde ki vatandaşlar %129 zamlı tarife ile su sürprizi ile karşı karşıya kaldı.

Haber merkezimize ulaşan faturalara göre, bir ay öncesinde metreküp fiyatı olarak 1. kademede 1.89 tl ödeyen vatandaş, bir ay sonrasında 4,33 TL’lik ton fiyatı ile karşılaştı.  Resimde görünen faturada  ki bir başka konu ise, 1.485 olarak okunan son endeks sonrasında, yeni faturada ilk endesk değerinin 1,475 olarak baz alınması. Bu hali ile 10 m3 daha fazla tüketim yapmış görünen vatandaş, yanlış fatura edilen fazla kullanım bedelini ise 5,15 TL lik 2. kademe kullanımdan ödemiş oluyor. Bu sayede, hali hazırda %129 zam ile güne uyanan vatandaşların bazıları, zammın yanında yaklaşık 80 Tl civarında da fazla fatura ödemek zorunda kalıyor.

Daha önce haberlerimizde de belirttiğimiz üzere, Kaski sayaç okuma sistemleri son dönemde fazlası ile hata sorunu veriyor. Bunu fark edebilen vatandaşlar itiraz ederek konuyu bir günlük uğraş ve sıra sonrasına çözüme kavuşturabiliyor. Ama faturasının detayına bile bakmayan, dikkatli olmayan yada yaşlı vatandaşlarımız ise göz göre göre mağdur edilmeye devam ediyor.

MERKEZDE DE ZAM UYGULANIYOR.

Merkez bölgelerde de zamlı tarife 8. ay itibari ile uygulanmaya başlandı. Bu tarife ile bu aydan itibaren merkez bölgelerde ki mesken aboneleri de %10 +  Tefe – Tüfe oranlarında zam ile, yaklaşık %20’lik zamlı suyu kullanmaya başladı.

Exit mobile version