Başkan Taşyapan: “3 T ile tanıttığımız Yeşilhisar, tarihi, turizmi ve tarımıyla bilinir”

Site Kapak Fotoğrafı (4)

 

KAYSERİ (1HA) – İstanbul’da başlayan Kayseri Tanıtım Günleri’nde konuşan Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan, “İlçemiz 3 T ile tanınıyor. Tarımı, turizmi ve tarihiyle biliniyor. Turizmde başı çeken Soğanlı’da yatırımlarımız hızla devam ediyor” dedi.

İstanbul Yenikapı’da Kayseri Tanıtım Günleri etkinliği düzenleniyor. 8-11 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek etkinlik kapsamında kentin değerleri İstanbul’a taşındı. Kayseri Büyükşehir ve ilçe belediyeleri de alanda stant kurarak ziyaretçilere tanıtım yapıyor. Alanda yerini alan Yeşilhisar standı da yoğun ilgi görüyor. Yeşilhisar Kaymakamı Ahmet Ali Altıntaş ve Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan, ilçedeki hizmetleri anlattı. Yeşilhisar’da yatırımların hızla devam ettiğini söyleyen Başkan Taşyapan, “Ayın 8’inden beri stantlarımız açık. Gerçekten İstanbullular coşkuyla stantlarımızı geziyorlar. Biz Soğanlımız baharda farklı olacak cümleleriyle başlamıştık. Şimdiden onun işaretlerini almış durumdayız. İlçemiz 3 T ile tanınıyor. Tarımı, turizmi ve tarihiyle tanınıyoruz. Turizm başlığında Soğanlımız her zaman başı çekiyor. Soğanlıda yatırımlarımız hızla devam ediyor. Meydan projemizin ihalesi 2 ay önce yapıldı. İnşallah oradaki kültürel dokuların restore edilmesiyle beraber Soğanlımız baharda turizm adına hazır bir merkez olacak.  İstanbul’daki ilgiden de memnunuz. Yeşilhisar’ın 35 mahallesinin burada kokusunu hissediyorlar. Soğanlı bebeklerimiz, çekirdeklerimiz, kayısımız hatta İçmecemizin suyuna kadar getirdik, hatırlatalım diye. Stantlarımız yarında belirlenmiş olan saatlere kadar açık olacaklar. Standımıza herkesi bekliyoruz. Yeşilhisar’ın turizm başlığında sadece Soğanlı yok, milli park olan Sultan Sazlığımız, Erdemli Vadimiz var. Sağlık turizmi adına İçmece şifalı sularımız var. Suyumuz yaz dönemlerinde şifa dağıtmaya devam ediyor. Dağ köylerimizin tamamında turizme dayalı saklı parçalarımız duruyor. Bunların hepsini de gün yüzüne çıkartacağız inşallah” ifadelerini kullandı.

‘KISA BİR SÜREDE BİR AMAÇ UĞRUNA HERKESİ SEFERBER ETTİK’

Yeşilhisar’ın tarihi dokusunu ön plana çıkarmak adına çalışmalar yaptıklarını belirten Yeşilhisar Kaymakamı Ahmet Ali Altıntaş da, “Biz bir hedef koyduk önümüze. Biz Yeşilhisar’ın turizm atağında başarılı olacağız. Sloganımız ‘Baharda Bambaşka Bir Soğanlı’ ile çalışmalara başladık. Tarımda çok önceden beri bir yatırım söz konusu.  Vatandaşlarımız bu alanda gerçekten bir çalışma yapmışlar. Teknolojik imkanları kullanarak. Bilimsel manada yenilikleri de takip ederek bir tarım icra etmekteler. Bu alanda onlar sayesinde bizim yapabileceğimiz çok bir şey kalmadı. Vatandaşlarımız kendileri takip ediyorlar. Valimiz bize bir ışık oldu ve turizm alanında biz ilerlemeye başladık. Yeşilhisar gerçekten tarihi zengin bir ilçe. Muazzam bir tarih yatıyor. Bunu ön plana çıkarmak adına. Önce balonlarımız uçmaya başladı. Balonlarımız uçmasıyla birlikte bölge ilgi odağı oldu. Daha sonra yatırımlar peşin sıra gelmeye başladı. Bu kadar kısa bir sürede bir amaç uğruna herkesi seferber ettik. Biz muhtarımızla belediye başkanlarımızla bir amaç uğruna çalışıyorsak birlikte hareket etmemiz gerek. Ayrı yerlere gidersek gücümüz bölünür” şeklinde konuştu.

Soğanlı’da başlayan çalışmalarla turizm hareketliliği olduğunu dile getiren Soğanlı Mahallesi Muhtarı Ali Cebeci de “Bizim için çok güzel bir çalışma oldu. Dışarıdaki vatandaşlar standa geldiğinde sanki kendi köylerini görmüş gibi duygusal anlar yaşıyorlar. Gerçekten bu etkiyi yaşayacağımı ben gelene kadar bilmiyordum. Ama buradaki vatandaşlar akrabalarını görmüş gibi oluyorlar. Bizde burada bir araya geldik. Çok güzel bir etkinlik oldu. Soğanlı da bir ateş yandı. Çok güzel turizm hareketleri oldu. Bunun meyvesini biz yemeğe başladık. Başkanımızın bahsettiği gibi turizm potansiyeli olan çok yerimiz var. İnşallah baharda çok başka bir Yeşilhisar ve Soğanlı göreceğimiz tahmin ediyorum” diye konuştu.

Exit mobile version