Fotoğraflı (27)

Başkan Şahin, “Türkiye’de işçi namına hiçbir sorunun çözüleceğine inanmıyoruz”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Tüm-İş Konfederasyonu 3. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Tüm-İş Konfederasyonu Genel Başkanlığına Mahmut Şahin yeniden genel başkan olarak seçildi. Genel kurulda yaptığı konuşmasında Başkan Şahin, “Tüm-İş Konfederasyonun tekeri asfalta değdi. Önümüzdeki 4 yıl boyunca bu hızla kalkışımız devam edecek. Bu çatı altında sıradan sendikacılığa ve sıradan sendikacılara asla yer olmayacak. Sıradan insanların hedefledikleri şeyleri asla hedeflerinize koymayacaksınız. Azınlığı mutlu, çoğunluğu perişan eden dinamikleri asla devam ettirmeyeceksiniz” dedi.

Tüm-İş Konfederasyonu 3. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Genel kurulda Tüm-İş Konfederasyonu Genel Başkanı yeniden Mahmut Şahin oldu. Başkan Şahin’in burada yaptığı konuşmada, “Sahada işçinin anında olan işçinin haklarını korumaya çalışan, işçi için mücadele eden sendikalar yetki alacak, kazanacak. Tıp futbol kulüplerinin birbiri ile rekabet ettiği gibi. İyi top oynayan futbol kulübü kazanacak ama hakem taraf tutmayacak. Hakemin düdüğü adalet üzerine çalacak. Tıpkı bin 400 sene öncesinden bize gönderilen devletin dini adalettir mesajı gibi. Çalışma hayatında bulunup Türkiye’nin dört bir tarafından bugün buraya gelenlerin anlatacağı bütün sıkıntıların temelinde siyasetin ve bürokrasinin işçiye bakış açısı var. Bu bakış açısı düzeltilmeden Türkiye’de işçi namına hiçbir sorunun çözüleceğine inanmıyoruz. Bu bakış açısı; aynı urumda çalışan memur ve işçi arasındaki ayrımlar. Memurun evliliğinde 7 günlük evlilik izni veriliyor ama işçinin evliliğinde 3 günlük bir izin veriliyor. Memurun annesi veya babası vefat ettiğinde 7 gün ölüm izni ama işçinin annesi veya babası vefat ettiğinde 3 gün yeter diyorlar. Memur işten çıkartılıyor, mahkeme haklı buluyor ve memur dönüyor işine fakat işçi çıkarılıyor ve mahkeme işçiyi de haklı buluyor ama işçi işine dönemiyor. Çünkü mevzuat böyle. İşveren işçiyi işten çıkartıyor. Çıkartırken birde kod veriyor işçiye şu koddan dolayı çıktı diye. Buda SSK’nın kayıtlarına giriyor. Hiçbir savcı polis kararı olmadan, herhangi bir belge olmadan istediği kodu verebiliyor. Buna devlet dahi müdahale edemiyor. Tıpkı İstiklal Mahkemeleri gibi. Önce idamına bilahare yargılanmasına kararlar verirdi. İşçi için bu idam fermanı aynen devam ediyor. İşveren diyor ki, ‘seni idam ettim. Git hakkını ara’. Bu olayın kesinlikle kaldırılması gerekiyor. Eğer Türkiye’de hak hukuk adına bir şey yapılacaksa 50-60 sendir Türkiye’de faaliyet gösteren sendikalar bu konulara bir kez dahi temas etmemişler. Eğer yetkiliyseniz, büyükseniz işçinin bırakın diğer maddi problemlerini bu insani sorunlarını çözün” ifadelerini kullandı.

‘TÜM-İŞ KONFEDERASYONUN TEKERİ ASFALTA DEĞDİ’

Tüm-İş Konfederasyonu’nun Türkiye’deki yanlış sendikacılığı bitirme noktasındaki azmini ve kararlılığını her kurumda, her ilde, her ilçede iliklerine kadar hissettireceğini dile getiren Mahmut Şahin, “Tüm-İş Konfederasyonun tekeri asfalta değdi arkadaşlar. Önümüzdeki 4 yıl boyunca bu hızla kalkışımız devam edecek. Bu çatı altında sıradan sendikacılığa ve sıradan sendikacılara asla yer olmayacak. Sıradan insanların hedefledikleri şeyleri asla hedeflerinize koymayacaksınız. Azınlığı mutlu, çoğunluğu perişan eden dinamikleri asla devam ettirmeyeceksiniz. Okyanuslar gibi bol haysiyetiniz Elif gibi dimdik şahsiyetiniz olacak. Sadece sendikalara değil, bütün insanlığa örnek olacak bir hareketin temelini attığınızı bütün insanlığa göstereceksiniz. Biz bugün itibariyle hedeflediğimiz şeyin başarı olduğunu biliyoruz. Fakat başarının bir sonucu olmadığını da bilmememiz gerekiyor. Başarı varılan bir yer değil. Başarı uzun süre yürülen bir yoldur. Başarı sabır, fedekarlık ister. Ben bu fedakarlığı, sabrı ve sebatı sizlerde görüyorum. Bunu herkes görecek. Tüm-İş Konfederasyonu Türkiye’deki yanlış sendikacılığı bitirmek noktasındaki azmini ve kararlılığını her kurumda, her ilde, her ilçede iliklerine kadar hissedecek” diye konuştu.

0
be_enme
Beğenme
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Başkan Şahin, “Türkiye’de işçi namına hiçbir sorunun çözüleceğine inanmıyoruz”