Başkan Palancıoğlu, “Gönhan çalışmaları birkaç ay içinde tamamlanacak”

Fotoğraflı (6)

Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, “Gönhan bizim en önem verdiğimiz tesis çünkü Gönhan, 520 yıl önce piri Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ipek yolu üzerinde bulunan ticarete gelen insanların konaklaması için yapılmış bir handır. 70-80 yıldır atıl durumda olan içinde kaçak depoların olduğu yaklaşık bin 400 metre karelik üstü açık bir alan ve zaman içinde çökmüş bir durumdaydı” dedi.

Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu Kayseradar ve Radyoradar ortak canlı yayınında ‘Yol Açık’ programına katılarak KayseRadar Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Bayram’ın sorularını yanıtladı.

Türkiye ve Kayseri’de sanayiyi geliştirmenin önemini vurgulayan Başkan Palancıoğlu, “Serbest bölgeye inşallah 200 bin metre kareye vagon üretim tesisi kurulacak bunun protokolünü imzaladık arsayı tahsis ettik bugün itibari ile sondaj çalışmaları başladı. Bu üretilen vagonların tamamı Almanya’ya gidecek. Bu vagonlar kimyevi madde, mazot, tehlikeli madde taşıyacak. Biz ülkemizde de Kayseri’de de sanayiyi ne kadar geliştirirsek kendi kendine yeten bir ülke haline gelirsek muazzam bir noktaya geliriz” dedi.

Gönhan projesinin işleyişini ve projenin öneminden de bahseden Başkan Palancıoğlu, “Gönhan bizim en önem verdiğimiz tesis çünkü Gönhan, 520 yıl önce piri Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ipek yolu üzerinde bulunan ticarete gelen insanların konaklaması için yapılmış bir handır. 70-80 yıldır atıl durumda olan içinde kaçak depoların olduğu yaklaşık bin 400 metre karelik üstü açık bir alan ve zaman içinde çökmüş bir durumdaydı. Büyük kamyonların alana girememesinden dolayı küçük makine ve aletlerle 3 bin kamyon hafriyat çıkarttık. Oradaki bulunan esnafı rahatsız etmemek maksadıyla yapılan gece çalışmaları sayesinde han odaları, binek hayvanların bağlandığı odalar, kemerli yapılar ortaya çıktı ve Restorasyon çalışmaları hummalı bir şekilde devam ediyor. İnşallah birkaç ay içinde buranın çalışmaları tamamlanacak” şeklinde konuştu.

Exit mobile version