Başkan Pala, “Türk Büro-Sen en yakın yetkili sendika olma noktasında ilerlemekte”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

KAYSERİ (1HA) – Türkiye genelinde 80 bin üyelerinin olduğunu söyleyen Türk Büro-Sen Kayseri 1 Numaralı Şube Başkanı Muzaffer Pala, “Türkiye genelinde 600 bin Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonunun üyesi vardır. Türk Büro-Sen’in ise 80 bin üyesi vardır. Türk Büro-Sen Kayseri Şubesi olarak da binin üzerinde üyemiz var. Türkiye Kamu-Sen yetkili sendika olma noktasında adım adım ilerliyor” dedi.

 

Kayseradar ve Radyoradar ortak canlı yayını Gündem Kayseri programına Türk Büro-Sen Kayseri 1 Numaralı Şube Başkanı Muzaffer Pala konuk oldu. Başkan Pala, Kayseradar Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Bayram’ın sorularını yanıtladı.

 

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası sendikada kriz masası oluşturup koordineli şekilde hareket ettiklerini belirten Başkan Pala, depremde 32 gün boyunca belirledikleri ihtiyaç listeleriyle çalışmalarını yaptıklarını aktardı. Başkan Pala, “Deprem bölgelerinde eksik olan ve acil ihtiyaç bulunan bütün malzemelerin listesini çıkardık. Bunlar belirlendikten sonra 3’üncü gün deprem bölgesine gittik. Hazırladığımız malzemeleri gerekli yerlere teslim ettik. Bu süreçte kurumsal yapıların, sivil toplum kuruluşlarının birbirimizle beraber olmamız gerektiğini koordineli şekilde hareket edilmesinin bir örneğini gösterdiğimizi zannediyorum. 32 gün boyunca deprem bölgesinde yapılması gereken ne varsa yapmaya çalıştık” dedi.

 

Türk Büro-Sen’in Türkiye genelinde 80 bin üyesi olduğunu dile getiren Pala, “Türk Büro-Sen, Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonu çatısı altında büro hizmet koluna tabii. 1992 yılında kurulmuş bir sendikadır. Ana ilkesi memleketimiz, aziz vatandaşlarımıza hizmet etme noktasında kamu görevini ifa eden memur arkadaşlarımız tarafından oluşturulan bir sivil toplum kuruluşudur. ‘Bizim ilkmiz, önce ülkemiz’ düsturuyla hareket eden merkezini tamamiyle vatan olarak endeksleyen bir kuruluştur. Ciddi manada da memur arkadaşlarımız tarafından teveccüh gören ve şu an itibariyle de en büyük 2’nci konfederasyondur. Türkiye genelinde 600 bin Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonunun üyesi vardır. Türk Büro-Sen’in ise 80 bin üyesi vardır. Türk Büro-Sen Kayseri Şubesi olarak da binin üzerinde üyemizle faaliyetlerimize devam ediyoruz. Her geçen gün üyelerimizin sayısının artmasıyla beraber Konfederasyonun yapmak istediğini anlatıyoruz” diye konuştu.

 

‘BİRÇOK VATANDAŞ YAŞINDAN DOLAYI ÇALIŞMA HAYATINI DEVAM ETTİREMİYORDU’

 

23 Mart tarihinde Türkiye genelinde yaptıkları basın açıklaması hakkında da konuşan Başkan Pala, “Birçok vatandaşımızın beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar talebi vardı. EYT ile ilgili yasa tasarısı yasalaştı. 2 milyonun üzerindeki vatandaşımız emekli olmaya hak kazandıklarından dolayı başvurdular. bundan kaynaklı da Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri önünde tüm Türkiye’de olduğu gibi Kayseri’de ciddi manada bir yoğunluk oluşmaya başladı. Talep ettiklerinin bir an önce gerçekleşmesi çok önemli. Çünkü birçok vatandaş yaşından kaynaklı çalışma hayatını devam ettiremiyordu. Ya da çalışma hayatını devam ettirse dahi gerekli olan hayatını idame ettireceği ölçüde bir özlük hakkının maaş kazanımında bulunamıyordu. Tüm Tükiye’de Soyal Güvenlik Kurumu nezdinde yaklaşık olarak 23 bin personelle hizmet etmeye çalışıyor. Ama minimum 38 bin personelin hizmet vermesi gerekiyor. EYT’yle birlikte işverenlerin prim borçlarının yapılandırılmasıyla alakalı olan kanunda yasalaştı. Ayrıca bunun da iş yükü icra servislerine aktarılmış oldu. Bundan dolayı 23 Mart’ta Türkiye’de eş zamanlı olarak SGK İl Müdürlükleri önünde basın açıklaması ile bildirdik. SGK kurumları nezdinde bizim kazanmış olan haklarımızın birçoğu 2011 yılındaki kanun hükmündeki kararname ile maalesef kaldırılmış oldu. Bunlar ikramiyeler, sosyal güvenlik tazminatlarıydı. Bunlar kaldırıldıktan sonra da maaşlardaki rahatlama imkanı da ortadan kaldırılmış oldu. Bu zor dönemde mesai saatlerinin artırılmasını ve ücretlerinin de artırılmasını talep etmiştik. İnsan vücudunun çalışmasının ardından dinlenmeye de ihtiyacı var. Çünkü ertesi gün verimli bir şekilde çalışma hayatına dönebilmesi için. Haftalık 40 saat çalışma durumu söz konusu. 40 saatlik çalışmadan sonra 100 saatlik mesai dilimini tamamlayabilmesi için her bir memur arkadaşımızın haftasonları tamamıyle gelmesi gerekiyor. Hafta içi de mesai saatlerinin dışında kurumda çalışarak 100 saati tamamlaması gerekiyor. Türkiye genelinde100 saatlik kavramı yakalayamasalar dahi 100 saate tamamlanmasını talep ettik. Bunun mücadelesini de sürdürüyoruz. EYT’lilerin başvuruları 3 ay sonra kabul edilse bile 3 aylık maaşları yatacak. Herhangi bir hak kaybı olmayacak” ifadelerini kullandı.

 

‘TÜRKİYE KAMU-SEN YETKİLİ SENDİKA OLMA NOKTASINDA İLERLİYOR’

 

Türkiye Kamu-Sen’in yetkli sendika olma noktasında adım adım ilerlediğini belirten Başkan Pala, “Sendikalarda siyasetle iç içe olmak ya da siyasetle beraber anılmak çok doğru değil. Fakat benim dünya görüşüme sahip kişilerle bir arada olmam hasebiyle bir noktada buluşmamız söz konusu oluyor. Türkiye Kamu-Sen milliyetçi bir sendikadır. Vatanı ön planda tutar. Bizimle aynı doğrultuda düşünen herkese kapımızın açık olduğu gibi farklı düşüncelere de kapımız açık. Sendikalar öncelikli olarak hem inandıkları değerler hem kamuda çalışan arkaşdalarımızın sıkıntılarını bir an önce gidermek noktasında yetkili sendika olma hususuna önem atfederler. 2 yılda bir yapılan toplu görüşmeler neticesinde masaya yetkili sendikanın oturacak olmasından kaynaklı olarak söz sahibi olmak isterler. Türkiye Kamu-sen’de yetkili sendika olma noktasında adım adım ilerliyor. Türk Büro-Sen’de en yakın yetkili sendika olma noktasında 2023 yılı itibariyle adım adım ilerlemekte. Mevcut yetkili sendikayla aramızda 5 bin fark var. Pandemiyle birlikte başlayan ve ciddi manada ekonomik kaybın ortaya çıktığı, maaşlarda erimeyle sonuçlanan bu noktada hak edilen maaşların alınması noktasında yetkili sendika olmak istiyoruz. Türk Büro-Sen 2 numaraya ayrılmış durumda. Biz 1 numaralı şubenin başkanıyız. 2 numaralı şubede de Murat Başkanımız var. İkisi birlikte olunca Kayseri’de sayımız bin 600’ü bulmuş durumda. Hedefimiz bu sayıyı 2 binin üzerine çıkartmak ve yetkili sendika olmak. Geldiğim günden beri de üye sayımızı da artırıyoruz” şeklinde konuştu.

0
be_enme
Beğenme
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Başkan Pala, “Türk Büro-Sen en yakın yetkili sendika olma noktasında ilerlemekte”