Başkan Büyükkılıç, “Kayseri’nin markalarının Millet Bahçesi’nde bulunmasını isterdim”

Fotoğraflı (18)

Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’nde Kayseri’nin lezzetleri konusunda markalaşmış firmalarının çok fazla stant açmadığını dile getiren Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, “Millet bahçesi etkinlikleri içerisinde Kayseri’nin geleneksel lezzetleri arasında çoğu marka stant açmadı” dedi.

Kayseradar ve Radyoradar ortak canlı yayına katılan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, ‘Yol Açık’ programında Kayseradar Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Bayram’ın sorularını yanıtladı. Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Büyükkılıç, “Millet Bahçesi’nin 1 milyon 260 bin metrekarelik büyük bir alan olduğunu dile getiren Başkan Büyükkılıç “Millet Bahçesi’nin 1 milyon 260 bin metrekarelik büyük bir alan dolayısıyla kontrol içerisinde olması lazım. Birde hemen yanı başında askeri bir alan var. Güvenlik bağlamında yaz döneminde açılış kapanış sürelerini belki bir miktar daha uzatabiliriz. Ama şu an için sabah 07:00 akşam 23:00 şeklinde vatandaşlarımızın hizmetinde. Bir de bir açılış şeklinde bir yaklaşım sergilemedik. Halkımızla bu güzel eserimizi buluşturalım diye arzu ettik. Bunu da Gastronomi etkinliği içerisinde yaptık. Bu etkinlikte çok yoğun bir ilgi gördü” şeklinde konuştu.

‘KAYSERİ SOFRASI MANTIĞINDA MİLLET BAHÇESİNİ DÜZENLEDİK’

Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’nde Kayseri markalarının çok fazla stant açmadığını dile getiren Başkan Büyükkılıç, “Millet Bahçesi Türkiye’nin en büyük parklarından. Sayın Cumhurbaşkanımızın Atatürk Havalimanındaki Millet Bahçesi projesinin dışında bir numara Kayseri’deki millet bahçesi. Böyle bir eserinde her tarafının açık olması şehrimiz açısından sağlıklı olmazdı. Millet bahçesi etkinlikleri içerisinde Kayseri’nin geleneksel lezzetleri arasında çoğu marka stand açmadı. Ben Kayseri’nin markalarının orada bulunmasını isterdim. Ankara güzergahında Kuzey Çevreyolunda ticaret alanları ihtisas ettik. Kaç defa ihaleye çıktık giren olmadı. Vatandaşlarımızın sağlıklı, güvenli uygun fiyata hizmet alması önemli. Ama Kayseri bildiğiniz üzere 50 bin esnafı olan bir şehir. Esnaflarımızın önünü kesen bir yaklaşımda olmayalım. Kayseri sofrası mantığında millet bahçesini düzenledik şu anda Kayseri tatları, yemekleri veriliyor. Böyle bir çalışma yapmak durumunda kaldık. Keşke bunu profesyonelce yapan firmalarımızın sayısı artsa. Bunların yanında millet bahçesinin içerisinde adeta mutfak sanatları merkezimiz var. Yüzde 70’i tamamlandı. Bu merkez millet bahçesinden izole. Orada 3 eserimiz var. Birisi kütüphane, birisi Mimarsinan Kayseri Kent Müzesi diğeri de yeme içme mekanı olacak. İçerisinde atölyeler olacak. İsteyen kendisi üretebilir isteyende orada üretenleri gözlemleyebilir. Böylelikle bu gastronomi etkinliklerini daha profesyonelce yapacak bir ortamı çok şükür sağlama noktasına geldik” ifadelerini kullandı.

Exit mobile version