Başkan Albayrak: “Ek giriş sigortasının sigorta başlangıcı olarak verilmesini talep ediyoruz”

videolu (1)

 

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyonu ve Kayseri Staj Çıraklık Mağdurları Eğitim Dayanışma ve Kültür Derneği, stajyer ve çırakların sigorta mağduriyetlerinin giderilmesi için çağrıda bulundu. Ek giriş sigortasının sigorta başlangıcı olarak olarak verildiğini ancak daha sonrası işe giriş başlangıcı olarak sayılmadığını söyleyen Kayseri Staj Çıraklık Mağdurları Eğitim Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Kubilay Albayrak, “Zamanında meslek liseleri ve çıraklık eğitim merkezlerinde işçi gibi çalıştırılan, ek giriş sigortasının sigorta başlangıcı olarak verilmesi ve sonrasında sayılmaması mağduriyetinin giderilmesini yetkililerden gerekli girişimlerin yapılmasını bekliyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında 36 yıllık bu mağduriyetin giderilmesini ve devlet yetkililerin bu konuda destek verip süreci hızlandırmalarını talep ediyoruz” dedi.
Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyonu ve Kayseri Staj Çıraklık Mağdurları Eğitim Dayanışma ve Kültür Derneği, stajyer ve çırakların sigorta mağduriyetlerinin giderilmesine çağrıda bulunmak için toplandı. Türkiye genelinde eş zamanlı olarak 15 derneğin federasyon çatısı altında bulunduğu bu çağrıya vatandaşlar da eşlik etti.
Ek giriş sigortasının sigorta başlangıcı olarak olarak verildiğini ancak daha sonrası işe giriş başlangıcı olarak sayılmadığını söyleyen Kayseri Staj Çıraklık Mağdurları Eğitim Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Kubilay Albayrak, “Bugün yaşadığımız bu mağduriyetin, zamanında meslek liseleri ve çıraklık eğitim merkezlerinde işçi gibi çalıştırılan, ek giriş sigortasının sigorta başlangıcı olarak verilmesi ve sonrasında sayılmaması mağduriyetinin giderilmesini yetkililerden gerekli girişimlerin yapılmasını bekliyoruz. Bu sürecin sonuna kadar da takipçisi olacağız ve asla vazgeçmeyeceğiz. Umarız ki sigorta başlangıcımızın en kısa zamanda emeklilikten sayılıp, ara eleman sıkıntısının da meslek liseleri ve çıraklık okullarıyla birlikte çözüleceğini düşünüyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında 36 yıllık bu mağduriyetin giderilmesini ve devlet yetkililerin bu konuda destek verip süreci hızlandırmalarını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından giriş tarihi ve tescil numaralı sigorta kartı verildiği halde mağdur olduklarını iddia eden Kayseri Staj Çıraklık Mağdurları Eğitim Dayanışma ve Kültür Derneği Sözcüsü Hamide Arslan, “1986’da çıkan 3308 Sayılı Yasanın elimizden aldığı Sosyal Güvenlik kapsamındaki hak kaybımız neticesinde bizler, zorunlu staj ve çıraklık yaparken SGK tarafından işe giriş tarihli ve SGK tescil numaralı sigorta kartı verilerek ve ‘Sigortanız başladı’ denilerek aldatılan ve sonrasında bu tarih, gerek SGK ekranında, gerek SGK sistemlerindeki verilerde sigorta başlangıcı gösterilerek kandırılmaya devam edilen, akabinde 2000’li yılların başlarında ikinci bir tarih çıkartılarak mağdur bırakılan bir kitleyiz. Dünyanın hiçbir yerinde kısa kol ve uzun kol sigorta ayrımı yoktur. Fiili çalışma var ise, maaş alınmış ise iş hayatı başlamıştır. Dolayısıyla sigortalılık süresi başlamıştır. Sadece ülkemize özgü olan bu sorunun bir an önce çözülerek fiilen çalıştığımız ve sigorta kayıtları ile E-Devlet’te açıkça görünen ‘ilk işe giriş tarihimiz’ emeklilik hesabında hizmete başlangıç tarihi olarak sayılmalıdır. Nasıl ki bir insanın iki farklı doğum tarihi olmazsa, iki adet işe girişi de hukuken olamaz. Ancak maalesef ki ülkemizdeki uygulama şu anda budur” diye konuştu.
Mağduriyetlerinin giderilmesi adına hem bürokratik hem de siyasi faaliyetlerini sürdürdüklerini belirterek kadım doğum borçlanması ve stajyer/çıraklık hakkındaki problemlere değinen Arslan, “Bilindiği gibi kadın doğum borçlanması yapabilmek için doğumdan önce işe giriş olması gerekiyor. Ancak öyle bir mevzuat düşünün ki; normalde işe giriş olarak kabul edilmeyen staj/çıraklık girişi, konu kadın doğum borçlanması olduğunda ne hikmetse işe giriş kabul ediliyor ve doğum borçlanmasına izin veriliyor. Böyle haksızlıkların olduğu yılların mağdurları olarak biz artık bu mağduriyetin bitmesini istiyoruz. Mağduriyetimizin çözümü adına gerek sahalarda, gerek siyasi görüşmelerimizle, gerekse sosyal medya çalışmalarımızla mücadelemiz devam etmektedir. Çalışmalarımızın başka bir bölümünü de basın açıklamalarımız oluşturmaktadır. Bizim mücadelemiz hiçbir siyasi düşünce ile bağlantısı olmayan, hiçbir parti ile ilgisi olmayan ve olmayacak gerçek bir hak mücadelesidir. Haklıyız çünkü elimize verilen o sigorta kartlarındaki anlaşılmayan gerçek ile bize söylenen aynı olmadı. Bizlere işe girişiniz yapıldı denmişti. SGK kartlarını görünce, ilk işe giriş tarihimiz kayıtlara işlenince, maaş alınca, bilfiil çalışınca bizler de bunu gerçek zannetmiştik ancak maalesef gerçek değilmiş. Geldiğimiz noktada hakkımız olandan başka hiçbir talebimiz yoktur. Elimize verilen SSK kartlarındaki ilk işe giriş tarihimiz sigorta başlangıcı olarak kabul edilmelidir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında devletimize yakışan bu büyük haksızlığı ve mağduriyeti sona erdirmektir” ifadelerini kullandı.

Exit mobile version