1. Haberler
  2. Trafik
  3. Başıboş sokak köpekleri 3 bin 476 trafik kazasına neden oldu

Başıboş sokak köpekleri 3 bin 476 trafik kazasına neden oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son dönemde artan başıboş sokak köpekleri sorununa ilişkin bakanlıkların yürüttüğü çalışmalarla ilgili çarpıcı veriler gün yüzüne çıktı. Yapılan etki analizlerinde, son beş yılda başıboş köpeklerin neden olduğu trafik kazalarının sayısı dikkat çekici bir boyuta ulaştı. 2018 ile 2023 yılları arasında başıboş sokak köpeklerinin sebep olduğu trafik kazaları toplamda 3 bin 476’ya ulaştı ve bu kazalarda maalesef 67 kişi hayatını kaybetti. Bu kazalarda ise 5 binden fazla kişi yaralandı.

Başıboş sokak köpeklerinin sebep olduğu dolaylı etkiler arasında trafik kazalarının yanı sıra çeşitli sorunlar da bulunuyor. Analizlere göre, 2004 ile 2023 yılları arasında 2 milyon 450 bin 365 başıboş sokak köpeği kısırlaştırıldı. Ancak bu sayıya rağmen, 529 bin 480’i sahiplendirilse de sokaklardaki başıboş köpeklerin kontrol altına alınması sağlanamadı.

Önerilen düzenlemeler arasında sahiplendirme sürecinin teşvik edilmesi ve desteklenmesi de bulunuyor. Ayrıca, barınakların sayısının artırılması ve mevcut olanların modernize edilerek sürdürülebilir hale getirilmesi planlanıyor. Başıboş sokak köpeklerinin kısırlaştırma, çip takma ve tedavi gibi işlemleri de bu barınaklarda gerçekleştirilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_en
Beğen