Balkaya Filminin Çekimleri Yeşilhisar’da Başladı

FİRARİ HIRSIZLIK ŞÜPHELİSİ - 2021-07-04T154257.867

KAYSERİ,(BGC)-Yönetmenliğini Emin Alper’in yaptığı başrolleri Ekin Koç, Selahattin Paşalı ve Erol Babaoğlu’nun oynadığı Balkaya filminin çekimleri Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde başladı.

Tepenin Ardı, Abluka, Kız Kardeşler gibi yapımlara imza atan Emin Alper’in dördüncü uzun metraj filmi Balkaya’nın çekimlerine Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde başladı. Selahattin Paşalı ve Ekin Koç’un başrollerinde yer aldığı Balkaya’da, ikiliye Erol Babaoğlu, Erdem Şenocak, Selin Yeninci ve Nizam Namidar eşlik ediyor. Filmin yapımcılığını Nadir Öperli, görüntü yönetmenliğini Christos Karamanis, yapım tasarımını ise Nadide Argun van Uden üstleniyor. Politik gerilim ögeleri taşıyan filmin konusu ise şöyle: Emre, Balkaya kasabasına yeni tayin olmuş çiçeği burnunda bir savcıdır. Kendisini bekleyen işlere büyük bir ciddiyetle sarılan Emre başta belediye başkanı Selim Bey olmak üzere, kasaba eşrafı tarafından büyük bir saygıyla karşılanmıştır. Ancak bütün bu hoş karşılanmaya rağmen ilk günden itibaren birtakım gariplikler ve gerginlikler yaşanır. Kasabada ciddi bir su sorunu vardır. Sualtı mağaralarından gelen yer altı suyunun kullanılması çevre kurulları ve mahkemelerce yasaklanmıştır. Selim’in belediye başkanı olarak en büyük projesi bu meseleyi çözmek ve modern borularla yer altı sularını kasabaya bağlamaktır. Susuzluktan kırılan kasaba bu projenin hayata geçmesini beklemektedir. Fakat kasabada Selim’e karşı ciddi bir muhalefet de vardır. Bu muhalefetin öncüsü, yerel gazetenin sahibi Murat’tır. Emre, Murat’ın kendisini belediye başkanına karşı kışkırtma çabalarına temkinli yaklaşır. Nitekim birkaç hafta içinde yerel seçimler yapılacaktır ve Emre bu seçimlerde herhangi bir tarafın yanında görünmek istememektedir. Emre, siyasi çekişmelerde taraf olmak istemese de ona karşı yükselen homurtular, onu yavaş yavaş Murat’la ittifak yapmaya zorlar ve genç savcı kısa süre sonra kısır bir döngü içinde sıkışıp kalır.

Filmin yönetmeni Emin Alper, yaptığı açıklamada “Balkaya filminin çekimleri için Yeşilhisar ilçesine geldik. Film çekim yeri için uzun zamandır yer bakıyorduk. Türkiye’de birçok yerde çekim alanı inceledik. Yeşilhisar’da tarihi dokusu bozulmamış yerlerin olması nedeniyle çekim tercihlerimizi Yeşilhisar’dan yana kıldık. Yeşilhisar’da çalışmalara başladık ve verdiğimiz karar için çok mutluyuz” dedi.

Exit mobile version