Ekonomi

Bakan Nebati: BDDK kararı geçici

Bakan Nebati, BDDK’nın ticari kredi düzenlemesi gibi ekonomik önlemlerin hepsinin geçici olduğunu vurguladı, “Önemli olan bu kararların verdiği mesajlar” dedi.
Bakan, “Biz, piyasada ne oluyor ne bitiyor her şeyin farkındayız ve diyoruz ki paraları alıp gidip döviz alma” diye konuştu.
HANGİ ŞİRKETLER KAPSAMDA
BDDK geçen cuma yeni ticari kredi düzenlemesini duyurmuştu. Alınan kararla; döviz varlıkları 15 milyon lirayı aşan şirketlere kredi kullanımına  sınırı getirildi. Bir şirketin karar kapsamına girebilmesi için 3 şart gerekiyor:
– Bağımsız denetime tabi olması
– Yabancı para varlıklarının karşılığı 15 milyon liranın üzerinde olması
– Yabancı para varlıkların TL karşılığının şirketin aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10’unu aşması
KABİNEDE REVİZYON İDDİASI
Bakan Nebati’nin kabine revizyonu iddialarına yönelik yanıtı ise “Yok danışmanlarla kavga etmişim, yok başkasıyla ters düşmüşüm, hepsi boş dedikodu” şeklinde oldu.
ENFLASYONA ENDEKSLİ TAHVİL YOK
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında ekonomide eşgüdüm içinde adımlar attıklarını söyleyen Nebati, enflasyona endeksli tahvil konusunda ise şu an için yeni bir adım planlamadıklarını ifade etti.

 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu