Korona Virüs

Bakan Koca: “18 Yaş Üstü Biontech Aşısı Olanlar, Yarından İtibaren Hatırlatma Dozu Olabilecek”

KAYSERİ,(BGC)- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs sebebiyle yürütülen aşı çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Koca, “Biontech aşısının üzerinden 6 ay geçmiş 18 yaş üstü vatandaşlarımız, yarından itibaren hatırlatma dozunu olabilecek” dedi.
Türkiye’de yaklaşık 2 yıldır koronavirüs salgınıyla mücadele ediliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, Covid-19 sebebiyle yürütülen aşılama çalışmaları hakkında bilgiler vererek, 18 yaş üstü için hatırlatma dozunun başlatıldığını belirtti.
‘AŞILARIN TEMEL KORUYUCU ETKİSİ, HASTANEYE YATIŞLARIN VE ÖLÜMLERİN ENGELLENMESİNDEDİR.’
Bakan Koca, hatırlatma dozu aşılarının yapılması gerektiğini vurgulayarak, “Vaka sayılarının yaş dağılımı ile vefatların yaş dağılımları dikkate alındığında son 1 ay içindeki vakaların yüzde 15’i 60 yaş üzeri vatandaşlarımızdan oluşuyor. Ancak, vefatların yüzde 84,8’i 60 yaş üzerindeki vatandaşlarımızdır. Gençler hastalığı daha hafif geçirseler de virüsü hastalığı ağır geçirebilecek kişilere taşıyabilmektedir. Ayrıca aşıların temel koruyucu etkisi, hastaneye yatışların ve ölümlerin engellenmesindedir. Aşıların 3 ila 6 ay arasında en çok koruyucu özellik gösterdiği belirlenmiştir. Bu bakımdan hatırlatma dozu aşılarının yapılması gerekmektedir. Daha önce 60 yaş üzeri vatandaşlarımız için hatırlatma dozu aşılarına başlanmıştı. Bugün yapılan değerlendirmede 18 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız için hatırlatma dozu aşılamasının başlatılmasına karar verilmiştir. Yarından itibaren Biontech aşısı olmuş ve üzerinden 6 ay zaman geçmiş 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımız hatırlatma dozunu istedikleri aşı türünden olabileceklerdir” ifadelerini kullandı.
‘1000 GÖNÜLLÜYE İHTİYAÇ VAR’
Yerli aşı Turkovac için gönüllüler arandığını vurgulayan Koca, “Daha önce sizleri kendi aşımızı kullanıma alabilmek için gönüllü olmaya davet etmiş ve 3 bin gönüllü ile yerli aşımızın seri üretime geçebileceğini ifade etmiştim. Gönüllü olan vatandaşlarımıza çok teşekkür ederek bugün itibariyle 2 bin gönüllü sayısına ulaşmış bulunduğumuzu müjdelemek isterim. Halen 1000 gönüllüye ihtiyaç var. Kendi aşımız kendi gücümüzdür. Bu gücü hayata geçirmek için 18-59 yaş arası 2 doz aşı olmuş sağlıklı vatandaşlarımızı hatırlatma dozu için Turkovac gönüllüsü olmaya davet ediyorum. Okul çağındaki 8-16 yaş grubundaki çocuklarımızın toplam vakalar içindeki oranı yaklaşık yüzde 10 seviyesinde düşüş göstermiştir. Okul çağındaki çocuklarımızın vakalar içindeki oranının azalıyor olması salgının seyrini olumlu etkileyebilecektir” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu