EkonomiGüncel

Bakan Kirişçi katılımıyla tohum ve koyun dağıtımı yapıldı

KAYSERİ (1HA) – Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Kayseri’de çiftçilere tohum ve koyun dağıttı.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde tarım ve besiciliğe destek amaçlı tohum ve koyun dağıtımı yapıldı. Kadir Has Kongre ve Spor Salonu otopark alanında gerçekleştirilen törene, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi de katıldı. Törende, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ve İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin ile çiftçiler de hazır bulundu.
Programda konuşan Bakan Kirişçi, “Üretimle ilgili bir çalışmamız için bir aradayız.
Büyükbaş hayvancılık bizim için yürütülmesi gereken bir faaliyet. Ama küçükbaş konusu Türkiye gibi ekolojisi ve kendi iklim yapısı, coğrafyası dikkate alındığında mutlak surette üzerinde daha fazla hassasiyetle durulması gerekir. Bizim burada elbette koyun, keçi küçükbaş hayvan yetiştiriciliği konusundaki teşvikimiz önemli. Ama bunlarında daha verimli kılınması adına yaklaşık 1,1 milyon dolarlık bir bütçesi olan bir projedir. Burada ben rakamdan çok bu iş birliğinin önemli olduğunun altını çizmek istiyorum. Eminim yapmış olduğumuz çalışmalarla ülkemizde küçükbaş hayvancılık daha da gelişecek. 2002 yılında 32 milyon civarında olan küçükbaş hayvan popülasyonumuz son rakamlara göre 58 buçuk, 59 milyona yaklaşmış durumda. Hedefimiz 85 milyon nüfusumuz varsa 85 milyona doğru bu hayvan varlıklarımız tarafından yürümek. Tıpkı 2002 yılında 9,9 milyon büyükbaş hayvanımız varken bunun 18 milyona çıktığı gibi” diye konuştu.
“BÜTÜN SEKTÖR PAYDAŞLARIMIZLA BİR ARAYA GELİP DİNLEYECEĞİZ”
Bakan Kirişçi konuşmasının devamında, “Özellikle küçükbaş hayvan konusunda gayret gösteriyoruz. Bu her 2 etkinlik hem bitkisel üretim tarafından hem de hayvansal üretim tarafından ülkemizin ve özelde de Kayseri’mizin dahada güçlenmesine vesile olacak. 23’üncüsünü gerçekleştirdiğimiz sektör paydaşlarıyla olan etkinliğimizin inşallah bu kez Kayseri’de 24’üncüsünü gerçekleştireceğiz. Bütün sektör paydaşlarımızla bir araya gelip onları dinleyeceğiz. Onlara nasıl bir yol yürüyüşümüzün olduğunu ve olacağını onlara ifade edeceğiz” diye konuştu.

Programda 1.150 ton buğday, 450 ton arpa tohumu ile 30 besiciye de 40’ar adet koyun dağıtıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu