BAĞ EVİ YA DA MERKEZ İKAMET HIRSIZLIKLARI, ALARM VE KAMERA SİSTEMİYLE ÖNLENEBİLİR

Fotoğraflı (1)

 

KAYSERİ (1HA-ÖZEL) – KLC Güvenlik SECOM Çözüm Ortağı Genel Müdürü İbrahim Kılcı, kışın bağ evinde, yazın ise merkez evlerin boş kalmasıyla oluşan güvenlik açığına karşın alınması gereken önlemin kamera ve alarm sistemi taktırmak olduğunu söyledi.

Yazın bağ evine gidenlerin merkezdeki evleri boş kalırken, kışın da evlerine dönenlerin bağ evi boş kalıyor. Böylelikle güvenlik açığı ortaya çıkıyor. Japon Alarm Uzmanı KLC Güvenlik SECOM Çözüm Ortağı Genel Müdürü İbrahim Kılcı, bu durumu engellemenin yolunun kamera ve alarm sistemi taktırmak olduğunu vurguladı. Kılcı, “Kayseri geneli olarak baktığımızda herkes bağ evlerine yavaş yavaş geçmeye başladı. Bu esnada da kışlık evlerinizi boş bırakıyorsunuz. Burada da bir güvenlik açığı ortaya çıkıyor. Sitede veya apartmanda oturuyoruz ama yaz geldiğinde de bağ evlerine yerleşiyoruz. Kışın bu süreçte tam tersi olarak bağ evleri korumasız kalıyor. Yaza geldiğimizde de şehir merkezindeki evler korumasız kalıyor. Bunun için alınacak önlemler var mı tabi ki var; Alarm güvenlik firması olduğumuzu daha öncesinde belirtmiştik. KLC Güvenlik SECOM Çözüm Ortağı olarak biz bu konularda size her türlü desteği ve yardımı yapmaya hazırız. Örnek verecek olursak şu anda bağ evlerinde yaşadığınızı düşünürsek şehir merkezindeki evinizde de en azından ir kamera sistemi, yüksek katlı apartman bile olsa evinizin girişinde bir adet kablosuz Wi-Fi kameralar dediğimiz kamera bulunabilir. Alarm sistemi alırsanız daha komplike bir koruma sağlamış olursunuz. Daha garantici bir yaklaşım olur. Daha doğru bir çözüm olur. En azından şu olabilir siteler ve apartmanların girişlerinde bizim yaptığımız uygulamalara baktığımızda kamera sisteminin en azından mutlaka olması gerekiyor. Sitenin girişi çıkışı orada araçlarınızı bırakıyorsunuz. Sabah kalkıyorsunuz araç çizilmiş, kapısı eziliş gibi bir sürü sorunla karşılaşabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

‘HABER ALMA MERKEZİ OLAN BİR ALARM SİSTEMİ OLMASI GEREKİYOR’

Güvenlik sistemlerinde haber alma sisteminin olması gerektiğini vurgulayan Kılcı, “Bu sorunların ortadan kaldırılması için site ve apartmanlar olarak ikiye ayırdığımızda mutlaka kamera sistemini kullanmaları lazım. Kış geldiğinde bağ evlerinde maalesef ki birçok hırsızlık olayı meydana geliyor. Bunun ana sebebi de herhangi bir güvenlik önleminin ve ağırlıklı olarak en azından bir kamera sisteminin dahi olmamasıdır. Yereldeki bir alarmla bağ evlerinizi korumanız çok kolay ve sağlıklı değil. Haber alma merkezi olan bir alarm sistemi mutlaka olması gerekiyor. Kamera sistemi tercihen bize soruyorsanız tabi ki olması gerekiyor. Uzaktan izleme yapacak bir kamera sisteminiz olması gerekiyor. Demo kamera bile olsa bağ evlerinde mutlaka bir caydırıcı önlemin olması gerekiyor. Bağ evlerinde yaşanan hırsızlıkların çoğunda mesleki olarak incelediğimizde genelde bakır kazanları çalıyorlar. Sizin için önemli değil diye düşünüp de alarm, kamera hiçbir şey kullanmadığınız evde yaşanan bir hırsızlıkta aslında duygusal ve manevi olarak çok daha üzüldüğünü gördüğümüz çok müşteri var. Senelerdir salça kaynattığınız bir bakır kazanının oradan alınması, kazan oradan gittikten sonra farkına varılıyor. Manevi olarak farkına varıyorsunuz. Alarm sistemi olsaydı belki bu kadar üzülmeyecektim diye düşünülüyor. Hırsızların en büyük sorunlarından bir tanesi de çalacak bir şey bulamadıkları zaman o mekâna aşırı derecede zarar veriyor. Camlarını, kapılarını kırması içeride yangın çıkarmasına kadar sonuçlar doğuruyor. Orada bir alarm sistemi olsaydı mesela SECOM Alarm Güvenlik Firmasının alarm sistemi olsa ve o hırsız oradaki sistemi gördükten sonra girmemeyi tercih etse daha iyi olur” diye konuştu.

Exit mobile version