‘Avrupalı Türkler şehre katma değer sağlıyor’

(Muhabir: Feray Barut) –  Avrupalı Türklerin kapalı çarşıda yoğun bir şekilde alışveriş yaptığını ve şehre önemli bir katma değer sağladıklarını dile getiren Sarraf İhsan Gülderdi, “Şehrimize bir katma değer yaratıyorlar, döviz girdisi yapıyorlar. İnşallah dünya konjonktüründe yine işler eskisi gibi olur. Aslında küresel bir sıkıntının içerisinde olduğumuzu biliyoruz. İnşallah kısa zamanda çözülür. Refah seviyesini hem onlar hem de biz ülkemiz adına yükseltiriz ve ekonomimizi daha iyi yerlere getiririz” dedi.

Avrupalı Türklerin memleketine gelmesiyle birlikte piyasa hareketlendi. Güncel piyasayı değerlendiren Sarraf İhsan Gülderdi, altının bir toparlanma sürecine girdiğini söyledi. ONS fiyatının şuan bir kaç ayın en dip seviyesinde olduğunu söyleyen Sarraf İhsan, “Altının hafif bir geri çekilmesi oldu. Bildiğiniz üzere 1750 liraya kadar çıkan altın 1690 liraya kadar gerilemişti. Altın tekrardan bir toparlanma sürecine girdi. Şu anda doların kendi değerini koruduğunu görüyoruz. ONS’da da aşağı yönlü bir hareket oldu. Yatırım tavsiyesi olmadan ben ONS’un bu hareketinin kısmi olacağını, tekrardan 2 bin dolara kadar yukarı yönlü hareket edeceğini tahmin ediyorum. Şu anda altının ONS’u birkaç ayın en dip seviyelerinde diyebilirim. 1900’lü seviyelere son birkaç aydır gelmemişti. Şu anda da yukarı yönlü hareketlerin yıl sonuna kadar devam edeceğini öngörüyoruz. Altının sağlam duruşu devam ediyor. ONS düşse bile doların yukarı çıkmasından kaynaklı altın sağlamlığını koruyor. Tabii önümüzdeki hafta ayın 24’ünde bildiğiniz üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararı var. Tahmin ediyoruz ki yüzde 150 baz puan kadar faizi tekrardan artıracak ve fiyatları dolar ve euroyu bu seviyede koruyacak. Altının değişkenliğinin ONS’dan kaynaklı olacağını öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

‘ŞEHRİMİZE BİR KATMA DEĞER YARATIYORLAR, DÖVİZ GİRDİSİ YAPIYORLAR’

Avrupalı Türklerin kapalı çarşıda yoğun bir şekilde alışveriş yaptığını ve şehre önemli bir katma değer sağladıklarını dile getiren Sarraf İhsan Gülderdi, “Bildiğiniz üzere şu anda da sezonun tam ortasındayız diyebiliriz. Şu anda çarşıda çok büyük bir yoğunluk var. Havanın 40 derece olmasına rağmen gurbetçi vatandaşlarımız çarşılara akın ediyorlar. Tabii memnun olmadığımızı söylemek yanlış olur. Yoğunluktan biz de nasibimizi alıyoruz. Ama bunu dolaylı yoldan aldığımızı tahmin ediyoruz çünkü her sene oradaki enflasyonun artmasıyla birlikte gurbetçi vatandaşlarımızın gelir kaynaklarının belli bir nebzede düştüğünü görüyoruz. Örnek veriyorum 20 bin euro getiren Almancı müşterilerimiz ya da gurbetçi müşterilerimiz şu anda 10 bin euro getiriyor. 10 bin euro getiren 5 bin euro getiriyor. Avrupa’da da bir krizin olduğunu söyleyebiliriz. Aynı Türkiye’de de olduğu gibi orada da orta kesimin azaldığını, durumu iyi olanların daha iyi olduğu, az olanlarda daha zor durumda olduğunu görüyoruz. Dolaylı yoldan derken mesela yeme, içme sektöründe olan yoğunlukları da göz ardı etmemek lazım. Dolaylı yoldan bize nasıl etkili oluyor? Döviz bürolarına götürüp döviz bozuyorlar, oradaki ya da yeme içme sektöründe alışveriş yapıyorlar ya da tekstilde alışveriş yapıyorlar. Onlar da dolaylı yoldan işlerinden kaynaklı biz de yatırım yapıyorlar ya da eşlerine, dostlarına takılar alabiliyorlar. Bu şekilde artıları oluyor, Allah onlardan razı olsun. Şehrimize bir katma değer yaratıyorlar, döviz girdisi yapıyorlar. Sağ olsunlar, inşallah dünya konjonktüründe yine işler eskisi gibi olur. Aslında küresel bir sıkıntının içerisinde olduğumuzu biliyoruz. İnşallah kısa zamanda çözülür ve refah seviyesini hem onlar hem de biz ülkemiz adına yükseltiriz ve ekonomimizi daha iyi yerlere getiririz. Yine yıl sonunda yatırım tavsiyesi olmadan çeyrek altının yine 3 bin lirayı geçeceğine gram altının ise 1850 – 1900 bandına oturacağına tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

GÜNCEL ALTIN VE DÖVİZ FİYATLARI
Çeyrek Altın: 2840 TL
22 Ayar Altın: 1660 TL
Has Altın: 1715 TL
Dolar: 27,05 TL
Euro: 29,59 TL.

Exit mobile version