Spor

Avrupa Şampiyonası’ndan 3 madalya ile döndüler

KAYSERİ (1HA – ÖZEL) – Bulgaristan’da gerçekleştirilen Wushu Avrupa Şampiyonası’nda yarışan Kayserili sporcular 3 madalya birden kazandı.

12 – 15 Mayıs 2022 tarihlerinde Bulgaristan’da gerçekleştirilen Wushu Avrupa Şampiyonası’na Türkiye’den ve dünyanın değişik ülkelerinden çok sayıda sporcu katıldı. Şampiyonada Kayseri’den de 9 wushu sporcusu mücadele etti. Turnuvada, ‘üst genç erkekler’ kategorisinde 80 kiloda Fuat Kılıç Aslan ikinci, ‘tushu’ kategorisinde 52 kiloda Kumsal Kayra ikinci, ‘büyük bayanlar tushu’ kategorisinde 70 kiloda Nurten Kurt üçüncü oldu. Kayserili sporcular toplamda 3 madalya ile kente döndü.

Şampiyonada 3’üncülük madalyası kazanan ve aynı zamanda Melikgazi Belediyesinde Wushu Antrenörü olarak görev yapan Nurten Kurt, amaçlarının Türk bayrağını turnuvalarda dalgalandırmak olduğunu söyledi. 10 yıldır bu sporla ilgilendiğini belirten Kurt, “100’e yakın öğrencim var. Bugüne kadar Türkiye içinde ve uluslararası müsabakalarda çok sayıda madalya kazandılar. Son alarak Wushu Avrupa Şampiyonası’nda 2 gümüş ve 1 bronz madalya kazandık. Bu bizim için büyük bir gurur ve bize bu imkanları sağlayan Melikgazi Belediye Başkan Yardımcımız Yakup Yüksel ve kulüp başkanlarımıza çok teşekkür ederim” dedi.

Turnuvalara nasıl hazırlandıklarını da anlatan Nurten Kurt, haftanın 5 günü 6 saat çalıştıklarını söyledi. Danışment Sosyal Tesisler ve Battal Gazi Ortaokulu’nda çalıştıklarını aktaran Kurt, hafta sonları da koşu yaptıklarını kaydetti. Bu şekilde çalışarak milli takıma sporcu yetiştirdiklerini vurgulayan Kurt, “Şu anda salonumuzda wushu ve muay thai branşlarından 30 milli sporcumuz var. Wushuya ağırlık veriyoruz. Kayseri’de bir numaraya gelmesi için elimden geleni yapacağım. Wushunun adresi Kayseri olacak inşallah” şeklinde konuştu.

Eski milli boksör, Kayseri Wushu İl Temsilcisi ve Türkiye Boks Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Kasetçi de, “Kayserimizde wushu çok ilgi görüyor. Okullar arası şampiyonalarda 120, normal Kayseri İl şampiyonasında 400 kişi katılım sağlanıyor. Bunlar arasından seçtiğimiz çocuklarımız hem Türkiye şampiyonasında Kayserimizi temsil ediyorlar, hem Avrupa Şampiyonasında ülkemizi temsil ediyorlar. 9 sporcuyla katıldığımız son Avrupa şampiyonasında bütün sporcularımız derece yaptı. Bu anlamda emeğe geçen bütün antrenörlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu