ARIZA VEYA KAZA SONRASI REFLEKTÖR KULLANIMININ ÖNEMİ

Site Kapak Fotoğrafı (11)

KAYSERİ (1HA – ÖZEL) – Yol üzerinde araçta meydana gelen arıza ya da kaza sonrası önceliğin durduğumuz yerin güvenliğinin alınması olmalı. Arkadan gelen sürücülerin dikkatini çekmek için reflektör kullanımının hayati önem taşıdığını belirten Sürücü Kursu Yöneticisi Mahfuz Akhan, benzer bazı kazaları hatırlatarak sürücüleri ve ilk yardımda bulunacak kişileri uyardı.

Kaza veya arıza sonrası sürücüler güvenlik önlemi almadan araçtaki hasara bakıp araç incelemesinde bulunuyorlar. Uyaran ya da araç mesafesi olmadan bazı arıza ve kaza durumunda bu durum 2’nci bir kazaya sebebiyet verebiliyor. Kaza ve arıza durumunda reflektör kullanmanın hayati önem taşıdığını söyleyen Sürücü Kursu Yöneticisi Mahfuz Akhan, geçmiş yıl Niğdeli öğrencileri taşıyan otobüsün Erciyes’ten inerken meydana gelen kaza sonrası başka bir aracın kaza mahalline dalmasını örnek gösterdi. Yakın zamanda Mardin ve Gaziantep’te yaşanan kazaları da anımsatan Akhan, “Bu kazalarda daha büyük kazaya sebebiyeti görmüş olduk. Kaza anında reflektör kullanmanın hayati önem taşıdığını gördük. Özellikle müdahale edecek olan ekiplerin bilgi sahibi olmaları önemlidir. Birinci sırada ilk yardım eğitimi almış insanlar müdahale ederken ambulansa, polise, itfaiyeye haber verin. Araçlarımızda birinci sırada reflektörün bulunması, ikinci sırada da ilk yardım eğitimi almamızın önemi ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

‘ÖNCELİKLE OLAY YERİ GÜVENLİĞİNİ ÖN PLANDA TUTMAK’

Kaza anında veya sonrasında ilk yapılması gerekenin olay yeri güvenliğini sağlamak olduğunu belirten Akhan, “Kaza anında kazayı gören insanlar öncelikle olay yeri güvenliğini ön planda tutarak hareket etmeleri gerekiyor. Kaza alanında güvenlik tedbirlerini aldıktan sonra ilk olarak hastanın durumuna göre müdahale etmeliyiz. Kaza yerinde önlem alarak müdahale edince daha büyük kazaların önüne geçmiş oluyoruz. Bu yüzden olay yerindeki insanların kazaya koşmadan önce olay yeri güvenliğini alarak, eğer varsa reflektörü kullanmaları gerekir” şeklinde konuştu.

REFLEKTÖR

Reflektör, her araçta 2 adet bulunması gereken parlatıcı ve yansıtıcı özelliği olan üçgen şeklinde cisimdir. Şehir içi 30 metre şehir dışında 150 metre de arıza veya kaza anında aracın görülebilir ön veya arka kısmına konulur. Eski reflektörlerde yansıtmalar 50 metreyi bulurken yeni reflektörlerde 150 metreye kadar yansıtma yapabiliyor.

Exit mobile version