Arı sütü ve poleni gibi ürünlere katkı maddesi eklenemeyecek

Fotoğraflı (2)

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Türk Gıda Kodeksi Arı Ürünleri Tebliği”, arı sütü, toz arı sütü, arı poleni, kurutulmuş arı poleni ve arı ekmeği gibi ürünlerin üretim ve piyasaya arz süreçlerini sıkı bir şekilde düzenliyor. Bu tebliğe göre, bu arı ürünlerine herhangi bir katkı maddesi eklenemeyecek ve üretimleri tekniğine uygun ve hijyenik bir şekilde yapılacak. Ayrıca, bu ürünlerin sahip olması gereken özellikler net bir şekilde belirlenmiştir.

Tebliğ, arı sütü ve toz arı sütü, ham propolis ve propolis ile arı poleni, kurutulmuş arı poleni ve arı ekmeğinin üretim sürecinden depolanmasına kadar olan her aşamada titizlikle uygulanacak kuralları içermektedir. Ürünlerin ambalajlanması, hijyen koşulları ve piyasaya sunulmasıyla ilgili detaylı yönergeler de belirtilmiştir.

Ayrıca, arı ürünlerinde bulunan pestisit kalıntıları ve veteriner ilaç kalıntıları gibi unsurların da Türk Gıda Kodeksi’nin ilgili yönetmeliklerine uygun olması gerekmektedir. Tebliğ, bu ürünlerde aroma vericiler veya aroma verme özelliği taşıyan bileşenlerin kullanımını da yasaklamıştır.

Ham propolis doğrudan tüketicilere sunulamayacak ve sadece takviye edici gıda olarak piyasaya arz edilebilecek. Ayrıca, arı ürünlerinin üretiminden son tüketiciye ulaştırılmasına kadar olan süreçte belirli sıcaklık koşullarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Tebliğin yayım tarihinden itibaren gıda işletmecilerinin 6 ay içinde bu kurallara uymaları gerekmektedir. Ancak, tebliğin yayım tarihinden önce piyasaya sürülen ürünler için bir geçiş süreci öngörülmüş olup, bu ürünlerin 31 Aralık 2025 tarihine kadar satışa devam edebileceği belirtilmiştir.

Exit mobile version