Anadolu’nun ilk ve tek Et Ürünleri Ar-Ge Merkezi Kayseri’de kuruldu

Site Kapak Fotoğrafı - 2022-06-27T154546.989

KAYSERİ (1HA) – Kayseri Ticaret Borsası ve ORAN Kalkınma Ajansı işbirliğiyle Anadolu’da ilk ve tek Et ve Et Ürünleri Ar-Ge Merkezi Kayseri’de kuruldu. Kentte et ve et ürünleri üzerine faaliyet gösteren tüm firmalar bu merkezden faydalanabiliyor.

 

Et ve Et Ürünleri Ar-Ge Merkezi, Anadolu illerinde et ve et ürünleri alanında faaliyet gösteren ilk ve tek Ar-Ge laboratuvarı olarak uzman kadrosu ve yeni nesil teknolojik cihazları ile çalışmalara başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Karpuzatan bölgesinde faaliyete geçen merkezi ziyaret etti. Merkezde, Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış ve Ar-Ge Merkezi yönetimi tarafından karşılanan Büyükkılıç’a Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin de eşlik etti.

 

ÇALIŞMALAR UYGULAMALI OLARAK ANLATILDI

 

Firmaların, et ve et ürünlerinin kalite takibinde önemli rolü olan fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik, duyusal analizlerini yaptırabildiği laboratuvarda incelemelerde bulunan Başkan Büyükkılıç, uzman gıda mühendislerinden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Uzmanlar, et ve et ürünlerinde protein tayini, yağ tayini, nem tayini, kül miktarı analizi, renk tayini, nitrit nitrat miktarının belirlenmesi, tekstür analizi gibi analizlerin yanı sıra yabancı tür tayini analizi ve kapsamlı mikrobiyolojik analizlerin yapıldığını uygulamalı olarak anlattı.

 

KTB Başkanı Recep Bağlamış ve yönetim kurulu üyelerini tebrik eden Büyükkılıç, “Bu merkez şu anda hayata geçirilecek olsa 6 milyon TL’lik bir yatırım gerektiriyor. Demek ki zamanında verilen kararlar doğru kararlar ve ihtiyaca cevap verilecek bir çalışma” dedi.

 

“KAYSERİ’MİZİN ŞANINA YAKIŞIR BİR MERKEZ”

 

Kayseri denilince akla pastırma, sucuk ve mantının geldiğini hatırlatan Büyükkılıç, “Bunların hepsinin coğrafi işaretleri bizde. Böyle güzel bir ortamda Kayseri’mizin şanına yakışır, bu kategoride en üst ligde olan bir şehir olarak sağ olsun Borsamız bu konuda güzel bir Araştırma Merkezi ortaya çıkarttı. Uygulamaları ile sonuçları gördük. Teknolojinin en güzel ürünlerini görmenin keyfini yaşadık. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Şehrimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

 

KTB Başkanı Recep Bağlamış da merkezin nasıl açıldığını anlattı. Desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç’a ve ORAN üyelerine teşekkür eden Bağlamış, “Biz 950 bin lira ORAN Kalkınma Ajansı’ndan hibe alarak üretim aşamasında hataya sebebiyet veren koşullara engel olma adına laboratuvarımızda hizmet vermeye çalışıyoruz. Et ve Et ürünlerinin yanı sıra inşallah ilerleyen süreçlerde baharatlarla ilgili de araştırma ve geliştirme sistemini Kayseri’ye kazandırmış olacağız. Biliyorsunuz özellikle sucuk ve pastırmada liderlik yapıyoruz. Süreci inşallah yıllar boyunca devam ettirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

 

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin de Kayseri’nin Türkiye’nin en önemli et üretim merkezlerinden birisi olduğunu belirterek, yeni geliştirilecek ürünlerin tüketiciye gitmeden önce bu merkezde bağımsız birimler tarafından testlerinin yapılacağını söyledi.

Exit mobile version