Ekonomi

Altın Normal Seyirde Gidiyor

KAYSERİ,(BGC)-Altın fiyatları geçtiğimiz haftanın ortalarına doğru yükselişe geçerken, sonrasında düşüş yaşayarak 500 TL bandının altına gerilemişti. Altın fiyatlarında %5 düşüş olduğunu belirten Kuyumcu Kemal İncetoprak, altının önümüzdeki haftalarda ne yönde gidişatta bulunacağı ve açıklanan “kademeli normalleşme”nin etkisi hakkında beklentilerini paylaştı.

Altın piyasasında geçen haftayı değerlendiren İncetoprak, “Altın fiyatlarında geçtiğimiz aya istinaden dolar ve ons bazlı iki farklı bağlı olduğumuz parametrelerin değişimine nazaran hemen hemen aynı seyirde devam etti. Geçtiğimiz hafta altında ciddi ataklar oldu, hatta rekor tazeleme yoluna kadar ilerlemişti. Gram altında 535 TL, dolarda 8.80 üzeri seviyeler test edildi. Sonrasında gram altın 520’lere, hatta 490’lara kadar geriledi. Çeyrek altın 825-830 TL aralığında işlem görüyor” şeklinde konuştu.

Siyasi etmenlerin altın fiyatlarını etkilemeye devam ettiğini vurgulayan İncetoprak, “FED’in faiz kararı, TCMB’nin faiz kararı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden’la görüşmesinden gelen neticeler altın fiyatlarını ciddi derecede etkiledi. Piyasaların biraz daha rahatladığı göz önünde bulundurulursa altın fiyatlarının yaklaşık %5 kadar düşüş yaşadığını söyleyebiliriz” diye konuştu.

DÜĞÜN MEVSİMİ

1 Temmuz’dan itibaren ‘kademeli normalleşme’ sürecine bağlı olarak düğün mevsiminin hız kazanacağını dile getiren “Önümüzdeki haftalarda yasakların kalkmasıyla beraber düğün mevsimimiz açılacak. Bu haberi alan vatandaşlar düğün hazırlıklarına başladı. Geçtiğimiz haftalarda düğün salonlarıyla yaptığımız görüşmelerde boş gün kalmadığını öğrendik. Vatandaşlarımız düğün arifesinde altın hazırlıklarını tamamlıyor. Şu an daha çok ‘düğüncü’ diye tarif edebileceğimiz vatandaşımızın düğün alışverişleriyle ilgileniyoruz. Yatırımcı zaten fırsatını buluyor ve ona göre işini yapıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu