65 Yaş Üstü Vatandaşlar Spor Yaparak, Yaşam Kalitesini Artırıyor

KAYSERİ, (BGC-ÖZEL)- Kayseri’de 65 yaş üzeri vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. tarafından açılan kursla spor yaparak, yaşam kalitesini artırıyor. 70 yaşında spor yapmaya gelen Hamdi Akdeniz, “Böyle tesis açarak, bizim gibi yaşlılara hep bir araya toplayıp spor yaptırdıkları için mutluyum” dedi.
Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. tarafından 65 yaş üzeri vatandaşlar için açılan tesiste, insanlara spor yapma imkanı sağlanıyor. Tesise gelen 65 yaş üzeri vatandaşlar, çeşitli spor aletleriyle zamanını geçirerek, yaşam kalitesini artırıyor. Pandemi sürecinden en çok 65 yaş üzeri vatandaşların etkilendiğine değinen Spor Eğitmeni Erhan Karakaya, “Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle hareketsiz yaşamdan etkilenen en büyük kesim 65 yaş üstü vatandaşlarımız olmuştur. Özellikle sokağa çıkma kısıtlamalarının bulunduğu zamanlarda vatandaşlarımız evde kalmaya maruz kalmış. Ve hareketsiz yaşamı sürdürmüşlerdir” diye konuştu.
“EGZERSİZLER İLERİ VE ORTA YAŞLARDA ÖNEMLİDİR”
Egzersizlerin ileri ve orta yaşlarda önemine değinen Karakaya, “Düzenli egzersizler kişileri fiziksel, ruhsal, sosyal yararının yanı sıra yaşla beraber artan diyabet, tansiyon, kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde yardımcı oluyor. Kas erimesini engellemek için özellikle 65 yaş üstü vatandaşlarımıza haftada iki gün egzersizlerini öneriyoruz. Bizlerin amacı 65 yaş üstü vatandaşlarımıza egzersiz reçetesi hazırlayarak devamlılığını ve sürekliliğini sağlayarak bu kişilerin ileriki yaşamda kalitesini artırmaktır. Onların fiziksel kapasitesine bakarak aerobik egzersizleri, direnç egzersizleri, özellikle denge egzersizleri yaptırıyoruz. Buradan 65 yaş üstü vatandaşlarımıza çağrılarımız belediyemizin tesislerinde bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
“KENDİMİ DİNÇ GÖRMEK İÇİN GELİYORUM”
Kendini dinç görmek için geldiğini ifade eden 70 yaşındaki Hamdi Akdeniz ise, “65 yaş üstüne ücretsiz spor imkanı sağlanıyor. Bizde ücretsiz olarak geliyoruz. Böyle tesis açarak, bizim gibi yaşlılara hep bir araya toplayıp spor yaptırdıkları için mutluyum. Buraya ilk kurulduğundan beri geliyorum. Pandemiden öncede geldim şimdi de geliyorum. Pandemide bir ara verildi. Geri açıldığında da duyar duymaz geldim. Sağolsunlar eski arkadaşlarımızla beraber aynen burada devam ediyoruz. Biz de eski dostlarla buluşup, sporumuza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.
“BURALAR HAYATA TUTUNMA MERKEZİ OLARAK GÖRÜYORUM”
Spor yapmaya gelen Selim Emre de, “Çok güzel bir faaliyet yani bu işi kuranlar yardımcı olanlar, devam ettirenler, çalışanlara çok teşekkür ediyoruz. Emekli olanlar evlerine çekilip kendi başlarına kalmasınlar. Buralar hayata tutunma merkezi olarak görüyorum. Hem sağlık için hem sosyal çevre oluşmuş oluyor. Hijyeni güzel genel manada memnunuz” dedi.

Exit mobile version