1. Haberler
  2. Kayseri OSB
  3. 4 ayda 1,5 milyon yerel basına para dağıtıldı

4 ayda 1,5 milyon yerel basına para dağıtıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birçok konunun yer aldığı raporda en dikkat çeken konulardan birisi de OSB’nin bazı medya kuruluşlarına aktardığı para oldu.  Düzenlenen raporu 112 sayfasında yer alan ‘ Reklam ve İlan adı altında OSB kaynaklarının keyfi olarak yerel medyaya aktarıldığı, OSB parasıyla hediyeler alınarak OSB’nin zarara uğratıldığı’ iddialarına yönelik CİMER’e yapılan başvuru neticesinde tespit ve değerlendirmeler  konu alındı.  Konuyu ilişkin şikayette bulunan iddia sahibi N.M.S. OSB’nin keyfi olarak gazetelere reklam ve ilan adı altında keyfi olarak yerel medyaya para aktarıldığı kendisi ile ilgili illegal işlerin engellendiğini ve gazetecilere hediyeler alındığı sanayicilerden duyduğunu belirtti.

15/05/2019 tarihinden 25/09/2019 tarihleri arasında OSB Bölge Müdürlüğünün yerel medya kuruluşlarına duyuru, canlı yayın ve haber için 1 milyon 485 bin TL Para ödediği ortaya çıktı.

OSB’nin haberler dışında Tahir Nursaçan’ın yeniden başkan adaylığına konmasının haberinin yapılması, 17’nci Genel Kurulda mevcut yönetim kuruluna rakip bazı kişiler hakkında çıkan olumsuz haberler içinde ilgili kuruluşlara ödeme yapıldığı belirlendi.

19 Şubat 2019’dan sonra bazı yerel medya haber kuruluşlarına Tahir Nursaçan ve adaylığı hakkında haber yaptıkları için her haber için bin 1180 ile 590 TL arasında değişen rakamlarda ücret edindiği ortaya çıkmıştır.  OSB Basın Yayın Müdürü Recep Yıldırım’ın OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan’ın bilgisi doğrultusunda düzenlenen TV programları için 97 bin 580 TL,  toplam yayınlar için ise 593 bin 831 TL ödendiği belirlendi.

Yapılan incelemede fatura ödemelerinden 100 tanesinin hangi hizmete istinaden ödeme yapıldığının ortaya koyulamadığı bu faturalarının toplamda 99 bin 600 TL olduğu ortaya çıktı.

Sayıştay raporuna göre “OSB icraatlarına ilişkin haberler yaptırılarak karşılığında Bölge Müdürlüğünce Haber yapılması ve özellikle 17’nci Genel öncesine rastgelen süreçte OSB icraatları dışında olan ve Yönetim Kurulu Başkanının bazı konulara ilişkin değerlendirmelerine ilişkin haberlerin ve mevcut yönetime rakip listeden olan bazı kişiler aleyhine yapılan haberlerine ilişkin bölge müdürlüğünce ödeme yapılmasının savcılık makamınca değerlendirilmesinin yerinde olacağı kanaatine varılmıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_en
Beğen