Güncel

15 Yıllık Yarışmada Kayseri’den İlk Birinci

KAYSERİ,(BGC)-Bu yıl 15. kez düzenlenen TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Yarışması’nda matematik alanında yarışan Mehmet Fırat Dumlu birinci olarak Kayseri tarihine adını altın harfler ile yazdırdı.

15. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması (2204-B) sonuçları açıklandı. Buna göre Kayseri’den yarışmaya katılan Mehmet Fırat Dumlu isimli öğrenci, yarışma birinciliğini elde etti.

Kayseri Bölgesi’nden yarışmaya katılan Osman Kavuncu Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Mehmet Fırat Dumlu, danışmanlığını öğretmen Hacı Mehmet Polat’ın yaptığı siber güvenlik kategorisinde “Chen Asalları ile Dairesel Şifreleme” isimli projesi ile bölge yarışması birinciliğini elde etti. Ardından final yarışmasına katılan Dumlu, bu projeyle yarışma birincisi seçilerek, 15 yıldır devam eden yarışmalarda Kayseri ilinden çıkan ilk finalist oldu.

“ÖĞRETMENLERİ BIRAKMAK İSTEMEDİ”

Konu hakkında Ajans BGC’ye konuşan Mehmet Fırat Dumlu’nun velisi Elhan Dumlu, “Bu yarışmaya sınıf arkadaşı Mustafa Bayer ile geçen yıl da katılmışlardı. Ancak geçen yılki yarışmada derece alamadılar. Öğretmenler de onların çabalarını görünce onları bırakmak istemediler. Bu sene ayrı projelerde yarıştılar ve Mehmet Fırat birincilik elde etti, Mustafa ise teşvik ödülü kazandı” diye konuştu.

Yarışmada 12 farklı bölge ve 3.089 farklı okuldan 10.819 kız ve 7.973 erkek öğrenci olmak üzere toplam 18.792 öğrencinin hazırladığı 15.674 proje sunuldu. 155 farklı okuldan toplam 314 projeden öğrenci katıldı. Final yarışmasında ise 204 projeden 10’u birincilik, 20’si ikincilik, 30’u üçüncülük ve 30’u teşvik olmak üzere toplam 90 projedeki 133 öğrenci ödül kazandı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu