1 Ekim’de Ulu Çınarlardan tiyatro gösterisi ve konser

Site Kapak Fotoğrafı (39)

KAYSERİ (1HA) – Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’ne özel program düzenlendi. Program kapsamında ulu çınarlar, tiyatro oyunu sergiledi ve konser verdi.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü etkinlikleri kapsamında Kadir Has Kültür ve Sanat Merkezi’nde program gerçekleştirildi. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ile birlikte 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla düzenlenen Ulu Çınarlar Konser ve Tiyatro Programı’na katıldı.
Gerçekleşen programa Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Vali Yardımcısı Mehmet Sadık Tunç, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ve ailesi, Kocasinan Kaymakamı İlhan Abay, Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Ayhan Teltik, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kayseri İl Müdürü Cüneyd Özdemir ile ulu çınarlar ve aileleri katıldı.
Program kapsamında konuşma gerçekleştiren Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, “Büyükşehir Belediye Başkanımız bundan yaklaşık bir ay önce canımın sıkıldığı bir günde benim kolumdan tuttu, ‘senin moral bulacağın bir yere götüreceğim sayın valim, orada dua alacağız, moral bulacağız’ demişti. Büyüklerimizin bu program için hazırlandığı yere götürmüştü. Gerçekten orada ayrı motivasyon kaynağı bulmuştuk. Onlarla sohbet etmiştik, ömrünün sonbaharında bizler için program hazırladığı, bizlere güzel bir an yaşatıp evimize mutlu göndermek için yaptıkları uğraşı görünce motivasyon kaynağı bulmuştuk. Belediye başkanımızla konuşurken, gerçekten heyecanla bugünü bekliyordum. Hepimiz yaşamışızdır, özellikle dedemle, babaannemle yaşadığım günler hayatımın en güzel günleriydi. Bazen vali olduğumda ya da başarılı bir iş yaptığımda ‘keşke dedem görseydi’ diyorum” dedi.
Birlik, beraberlik mesajı veren Başkan Büyükkılıç, yaşlı vatandaşların dua kaynağı olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Burada benim değerli eşim ve kıymetli annem de aramızda. Dolayısıyla biriz, beraberiz, hep beraber Kayseri, hep beraber ay yıldızlı Türk bayrağımızın altında Türkiye’yiz. Biz sizlerin ellerinden öpüyor, dualarınızı bekliyor, sizlere layık olma yönünde gayret gösteriyoruz. Gerek huzurevimizde, gerek Cumhuriyet Meydanı’mızdaki sizlerin sabah gelip, akşam ayrıldığınız misafirhanemiz ve diğer sosyal tesislerimizde sizlere layık olmaya çalışıyoruz. Kültürel ve sosyal yönden sizlerin donanımlı, huzurlu, sağlıklı olmasının gayretini sürdürürken, tecrübelerinizin de gençlerimiz tarafından paylaşılmasını, sizlerin anlattıkları tecrübeleri yavrularımızın, gençlerimizin iyi dinlemesini sağlayacak anlayışı da hayata geçiriyoruz.”
ULU ÇINARLARDAN BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’A TEŞEKKÜR
Ulu çınarlardan Fatma Kesim de program hakkında bilgiler vererek, “Bu merkezde emeği olan herkese teşekkür ederim. Yaşamımızda aktif hayat ve sosyalleşmemizi sağlayan bu merkez, memleketimizde bizim için ikinci evimiz oldu. Memduh başkanımız geçen hafta ulu çınarlar için Çanakkale gezisi düzenledi. İçimizde şehir dışına ilk kez çıkan çok arkadaşımız vardı, hepimiz için unutulmaz bir hatıra yaşamımıza vesile oldu. Orada ecdadımıza dua etmemize imkân veren başta Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç olmak üzere emeği geçen herkese arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
DUYGULANDIRAN TİYATRO GÖSTERİSİ
Konuşmaların ardından ilk olarak ulu çınarlar tarafından tiyatro gösterisi düzenlendi. Ulu çınarlar, tiyatro eğitmeni İbrahim Altuntaş yönetiminde ‘Tahta Çanaklar’ isimli oyununu sahneleyerek, ilk tiyatro tecrübesini yaşadılar. Yaşlıların tiyatro performansı salondaki misafirleri duygulandırırken, oyun kalabalık tarafından büyük beğeni aldı. Tiyatro oyunun ardından Orkestra Şefi Namık Kemal Bilgin yönetiminde Mustafa Kumlu Ulu Çınarlar Yaşlı Yaşam ve Dayanışma Merkezi’ndeki yaşlı vatandaşların oluşturduğu ‘Ulu Çınarlar Korosu’ konser verdi. Yaşlı çınarlar, sadece türküleri seslendirmekle kalmayarak, hem türkü söyleyip hem de sahnede oyun oynayarak stres attı.
Kayseri türkülerinin yanı sıra Türk Halk Müziği eserlerini seslendiren ve dinleyenlerden tam not alan koro, sık sık alkışlandı. Misafirler de seslendirilen türkülere eşlik etmeyi ihmal etmedi.
BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN ‘GESİ BAĞLARI’ TÜRKÜSÜ
Konser sırasında sahneye davet edilen Başkan Büyükkılıç, Türk musikisinde efsaneleşmiş olan Gesi Bağları türküsünü de söyledi. Program, çiçek takdimi ve hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

Exit mobile version